Německá politika se zabývá historickou vinou

Nejen v česko-německých vztazích se dostává na pořad dne otázka historické viny. Sami němečtí politici nyní v předvolebním boji otevřeli citlivou otázku nacistické minulosti a politické odpovědnosti za nástup Adolfa Hitlera.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: SPD.de
Přehrát

00:00 / 00:00

David Šťáhlavský o politice v Německu

Svobodní demokraté i strany Unie jsou pobouřeny výroky místopředsedy poslanecké frakce SPD Ludviga Spieglera. Šéf FDP Quido Westerwele se obrátil přímo na kancléře Schrödera, aby učinil přítrž obviněním, že předválečná pravice - nyní reprezentována liberály a unionisty - nese historickou zodpovědnost za nástup Adolfa Hitlera. SPD se však odmítá distancovat od Stieglerových slov, neboť jde o jeho osobní názor. Olej do ohně přilil ještě předseda frakce Peter Strug, když televizi ARD řekl, že KDU při svém zrodu byla prošpikována bývalými nacisty. Unie oplátkou obviňuje sociální demokraty ze zrady voličů, když dopustili v bývalém východním Německu sjednocení komunistické strany a SPD. Pokud se sociální demokraté neomluví, pravice hrozí bojkotem jednání o přistěhovaleckém zákonu, který kabinet považuje za důležitý volební trumf.

Markéta Kaclová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme