Německá prokuratura viní důstojníka ze špionáže pro Rusko, aktivně mu nabízel spolupráci

Německá prokuratura obvinila důstojníka bundeswehru ze špionáže pro Rusko. Zatčen byl loni v srpnu a od té doby je ve vazbě, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na státní zastupitelství v Karlsruhe. Kvůli spolupráci s ruskou tajnou službou stojí od loňska před soudem také pracovník německé civilní rozvědky BND.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bundeswehr, německá armáda, voják

„Při jedné příležitosti předal informace získané v rámci své profesní činnosti, aby byly dále předány ruské zpravodajské službě,“ uvedla prokuratura. | Foto: Imago Images | Zdroj: Reuters

Podle prohlášení prokuratury obviněný pracoval jako voják z povolání v úřadu, který je v německé armádě odpovědný za nákup zbraní a vybavení a také za vývoj, testování a nákup vojenských technologií. Od května 2023 z vlastní iniciativy několikrát nabídl spolupráci ruskému generálnímu konzulátu v Bonnu a ruskému velvyslanectví v Berlíně.

Francie odvysílá nový dokument o ruských špionech. Dva z nich jsou podezřelými u výbuchu ve Vrběticích

Číst článek

„Při jedné příležitosti předal informace získané v rámci své profesní činnosti, aby byly dále předány ruské zpravodajské službě,“ uvedla prokuratura s tím, že obviněný byl zatčen v srpnu 2023 a od té doby je ve vazbě. O povaze předaných informací se prokuratura nezmiňuje.

Od loňského prosince stojí před soudem v Berlíně kvůli podezření z předávání tajných informací ruské rozvědce také bývalý pracovník Spolkové zpravodajské služby (BND) Carsten Linke. Obžalován je z vlastizrady a hrozí mu až doživotní trest. Podle prokuratury dostal z Moskvy za poskytnuté informace nejméně 450.000 eur (zhruba 11 milionů korun).

Německo, které je jedním z největších dodavatelů vojenského materiálu na Ukrajinu, patří k hlavním cílům ruských špionážních operací. Ty podle německých úřadů od začátku invaze nabyly na intenzitě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme