Ze vzorové země problémovým dítětem. Německá a rakouská média si všímají krizového vývoje v Česku

Česko se ještě nedávno prezentovalo jako vzorová země v boji s koronavirem, nyní je ale v krizovém módu. Tak v pondělí situaci v České republice zhodnotila některá německá a rakouská média. Všímají si mimo jiné nedělní demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření a popisují „chaotické scény“ na pražském Staroměstském náměstí. List Süddeutsche Zeitung v komentáři kriticky hodnotí i roli prezidenta a premiéra.

Berlín/Víděň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Drive-in volebního stanoviště pro voliče v izolaci a v karanténě, Letná

Agentura DPA si mimo jiné klade otázku, zda se Češi k opatřením v boji s koronavirem nestaví jako jedna z nejznámějších postav české literatury: Josef Švejk | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ještě nedávno se Česko prezentovalo jako vzor pro jiné země v boji s koronavirem. Tak razantně jako zde ale nyní počty infikovaných nestoupají v žádné jiné evropské zemi,“ napsala německá tisková agentura DPA. „Ještě v srpnu premiér Andrej Babiš na mezinárodní konferenci mohl říct, že Česko je ‚best in covid‘“; ze „vzorové země“ se ale Česko stalo „problémovým dítětem“ Evropy, hodnotí vývoj DPA.

Boj s covidem u sousedů. V Německu trasují vojáci, Slováci přitvrdili, Polákům dochází optimismus

Číst článek

Symbolické je podle ní to, že polní nemocnice, v níž čeští lékaři pomáhali v Iráku či v Afghánistánu, má nyní přijímat pacienty na výstavišti v Letňanech. „Česko je v krizovém módu,“ uvedla DPA. „Neuplyne ani den, aniž by nemuselo hlásit rekordní čísla,“ dodala. Agentura si přitom klade otázku, zda se Češi k opatřením v boji s koronavirem nestaví jako jedna z nejznámějších postav české literatury: Josef Švejk.

DPA v této souvislosti upozorňuje na nedělní demonstraci v centru Prahy. Té si všímá i řada dalších německých a rakouských médií. Podle novin Berliner Zeitung se protestu účastnila řada „radikálních fotbalových a hokejových fanoušků“. „Zapalovaly se dýmovnice a dělbuchy,“ popisuje protest berlínský deník. Regionální německý list Marbacher Zeitung píše o „chaotických scénách“ na Staroměstském náměstí.

Česko jako odstrašující případ

Demonstrace proti vládním opatřením se změnila v potyčky s těžkooděnci. Policie zadržela přes 100 lidí

Číst článek

Rakouské noviny Der Standard v souvislosti s demonstrací v centru Prahy poznamenávají, že protest se konal krátce poté, co Česko poprvé zaregistrovalo více než 10 000 potvrzených případů nákazy koronavirem za den.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober v neděli večer stanici ORF řekl, že nejhorším možným scénářem vývoje v Rakousku je, že se dostane do situace, jaká je nyní v Česku a na Slovensku.

Německá média pozornost věnují také roli českého prezidenta a ministerského předsedy. List Süddeutsche Zeitung popisuje aktuální situaci v Česku jako „obzvlášť dramatickou“. V komentáři věnovaném „moci slova“ a víkendové výzvě kancléřky Angely Merkelové, aby Němci zůstali pokud možno doma, se připomíná i Česko.

Také prezident Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš se na občany obrátili, aby je vyzvali k dodržování opatření přijatých v boji s koronavirem. „Oba katastrofu podcenili a nesou velkou zodpovědnost za situaci v zemi. Morální autority, kterou by nyní potřebovali, už dávno pozbyli,“ napsal komentátor Daniel Brössler.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme