Německá sociální demokracie by po volebním vítězství prosazovala stahování z Afghánistánu

O konkrétním časovém plánu stahování německých vojáků z Afghánistánu chce začít mluvit spolkový ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. V úvahu to ovšem připadá jedině tehdy, když jeho sociální demokracie uspěje v nadcházejících volbách do Spolkového sněmu. V Německu nemá přítomnost bundeswehru v Afghánistánu přílišnou podporu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý OT Fox

Německý OT Fox | Foto: USMC

Šéf spolkové diplomacie ale současně kritizoval "závody v určování termínů pro stahování cizích vojáků." Taková diskuse podle něj nahrává radikálům z Talibanu, kteří budou vědět, že musí vydržet do určitého data a potom znovu uchvátí moc pod Hindúkušem."

Steinmeier čerpá svůj optimismus z afghánských prezidentských voleb, které prý proběhly lépe, než se očekávalo a dají snad jasnou odpověď na otázku, kdo bude pro Západ partnerem pro jednání.

Německo má teď v Afghánistánu 4 200 vojáků na klidnějším severu země. Podle ministra obrany za CDU Franze Josefa Junga by příslušníci bundeswehru měli v Afghánistánu zůstat dalších 5 až 10 let.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme