Německá SPD dnes na mimořádném sjezdu volí stranického šéfa

Německá sociální demokracie si dnes na mimořádném sjezdu zvolí nového stranického šéfa. Tím se stane ministerský předseda Porýní-Falce Kurt Beck. SPD musela sáhnout ke změně ve vedení poté, co před měsícem na funkci nečekaně ze zdravotních důvodů rezignoval Matthias Platzeck.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurt Beck a Angela Merkelová | Foto: AFP

Cíl mimořádného sjezdu SPD je jasný - předat předsednické žezlo do rukou Kurta Becka bez zbytečných rušivých prvků. Beck je jediným typem "vítězného politika", kterého teď sociálního demokraté mají. Dlouholetý ministerský předseda Porýní-Falce dovedl stranu v nedávných volbách k zisku absolutní většiny křesel v zemském parlamentu.

Beckovým hlavním úkolem má být jasně definovat roli a postavení SPD ve vládě velké koalice. To se dosavadnímu předsedovi Platzeckovi nedařilo. Sociální demokraté také očekávají, že strana zaujme jasný postoj k tématům těchto a příštích měsíců, tedy reformě zdravotnictví a pracovního trhu.

Nevýhodou Kurta Becka může být, že podobně jako jeho předchůdce Platzeck není členem kabinetu Angely Merkelové.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme