Německá strana AfD může být podle soudu sledována kontrarozvědkou. Rozhodnutí je nepravomocné

Německá civilní kontrarozvědka může vést celou pravicově populistickou stranu Alternativa pro Německo (AfD) jako podezřelou z krajně pravicových aktivit. V pondělí o tom rozhodl vrchní správní soud ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko, který tak potvrdil rozhodnutí soudu nižší instance. Kontrarozvědka tak může stranu a za určitých okolností i její představitele sledovat s pomocí zpravodajských postupů včetně odposlechů.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen AfD Roman Reusch u soudu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Člen AfD Roman Reusch u pondělního soudu v Severním Porýní-Vestfálsku. | Foto: Leon Kuegeler | Zdroj: Reuters

Rozsudek, který není pravomocný, znamená pro AfD neúspěch v její snaze zvrátit hodnocení Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), jak se civilní kontrarozvědka oficiálně jmenuje.

Kauzy AfD její voliči vnímají. Mají ale zakořeněnou nedůvěru vůči tradičním médiím, říká germanistka

Číst článek

Verdikt navíc padl v době kampaně před červnovými volbami do Evropského parlamentu, kdy strana, která je v průzkumech veřejného mínění po konzervativní unii CDU/CSU druhá nejsilnější, čelí několika skandálům.

Místopředseda frakce AfD ve Spolkovém sněmu Sebastian Münzenmaier v reakci na pondělní verdikt vrchního soudu v Münsteru na síti X napsal, že strana se nenechá zastrašit ani porazit. „AfD brání demokracii proti fanatikům jako Faeserová a Haldenwang!“ uvedl Münzenmaier na adresu spolkové ministryně vnitra Nancy Faeserové a šéfa BfV Thomase Haldenwanga.

Případ, který soudy řeší již několik let, skonči pravděpodobně u Spolkového správního soudu. Ten již ale nebude projednávat žádné nové důkazy, protože jeho úkolem je prověřit právní postup vrchního soudu.

Pondělní soud v Severním Porýní-Vestfálsku. | Foto: Leon Kuegeler | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme