Německá strana Zelených zažívá nevídaný boom

Doslova raketový vzestup slaví v Německu strana Zelených. Ještě nikdy v minulosti se netěšila mezi voliči takové podpoře. Preference německé vládní koalice jsou stále nižší, především FDP se potácí na hranici zvolitelnosti. Naopak strana Zelených zažívá nevídaný boom.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínská katedrála a televizní vysílač

Berlínská katedrála a televizní vysílač | Foto: Corel GALLERY

Měsíc od měsíce roste počet členů této strany hájící ekologický přístup k životu a těší se absolutně stejné podpoře jako SPD. Obě strany by volilo 24 procent německých voličů, čímž by získaly v Bundestagu nadpoloviční většinu.

Podle některých pozorovatelů může za raketový vzestup Zelených a naopak propad vládní koalice především postoj k jaderné energetice. „To, že se zeleným přičítá jen ekologický postoj, v Německu už dávno neplatí. Je to plnohodnotná politická strana,“ uvedl v pořadu Stalo se dnes spolupracovník Radiožurnálu v Berlíně, Jaroslav Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O rostoucích preferencích Zelených v Německu jsme v pořadu Stalo se dnes hovořili se spolupracovníkem Čro 1 v Berlíně Jaroslavem Šonkou.

Pro popularitu Zelených podle něj hovoří řada důvodů. „Patří k nim například reakce na minulou hospodářskou krizi. Je také třeba podtrhnout, že v Německu je debata o neoliberálních koncepcích mnohem otevřenější a ne tak vyhrocená jako v Česku,“ dodal.

Jak dále zdůraznil, zkušenost s občanskou společností je v Německu delší a pozice vůči jaderné energetice se vyvíjí. „Přesto to vypadá tak, že většinově se lidé ptají, kam s jaderným odpadem a tato otázka není zodpovězena. Ovšem v ostatních politických stranách jsou také odpůrci jaderné energetiky,“ řekl Šonka.

Angela Merkelová nyní přišla s plánem jak prodloužit životnost jaderných elektráren - příslušné legislativní změny se budou schvalovat jen v jedné z komor Parlamentu. Nedávno se proti tomuto záměru v Berlíně konala největší demonstrace proti jaderným elektrárnám od havárie v Černobylu v roce 1986.

„Zda se Merkelové záměr podaří prosadit, se ukáže. Existuje celá řada podnětů, že se opoziční strany obrátí na ústavní soud. Protože kancléřka se snaží definovat své záměry tak, aby byl schvalovány jen bundestagem, kde má většinu. A celá řada zástupců jak opozice, tak spolkových zemí si myslí, že by měla spolurozhodovat i spolková rada, kde kancléřka většinu nemá,“ přiblížil.

Klára Stejskalová, Katarína Brezovská, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme