Německá tajná služba prý odposlouchává členy Levice

Němečtí postkomunističtí poslanci jsou v hledáčku tamní tajné služby. Ta podle magazínu Spiegel prověřuje, zda je činnost levicové strany Die Linke (Levice) protiústavní. Údajné odposlouchávání mobilů, které ale kontrarozvědka popírá, vyvolalo v Německu velké pozdvižení. Na seznamu hlídaných jsou totiž i nejznámější tváře postkomunistů, například předseda levicové frakce Gregor Gysi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mobilní telefon, ilustrační foto

Mobilní telefon, ilustrační foto | Foto: stock exchange

Tajná služba podle Spiegelu sleduje 27 ze 76 poslanců Levice. Na seznamu jsou hlavně lidé, kteří byli dříve členy postkomunistické PDS. Dále jde o politiky, kteří pocházejí z bývalé NDR nebo tam mají volební okrsky. Seznam neobsahuje jména nejradikálnějších členů Levice, ale proreformně orientované politiky.

Místopředseda Bundestagu z řad sociálních demokratů označil akci tajné služby za nesmysl, ministryně spravedlnosti postup odsoudila. Ministr vnitra Hans-Peter Friedrich z vládní CSU, pod kterého tajná služba spadá, se snažil situaci uklidnit.

„Ochrana ústavy je zákonná povinnost tajné služby a strany a organizace mohou být pozorovány, pokud by se jejich činnost mohla příčit ústavě,“ prohlásil Friedrich.

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajném sledování německých levicových poslanců mluvila ve Světě o druhé na Rádiu Česko Markéta Bartošová

V případě Levice podle ministra existuje závažné podezření, že se o protiústavní tendence jedná. Dodal, že tajná služba nepozoruje činnost konkrétních osob, ale pouze sleduje určité ideologické struktury organizací na základě veřejných vystoupení a politického programu.

Sledování jednotlivých poslanců Friedrich popřel. Řekl, že pokud by kontrarozvědka nemohla sledovat, co dělají poslanci Levice, musela by ukončit i sledování vrcholných funkcionářů krajně pravicové NPD, a k tomu prý nemůže dojít. Tímto výrokem postkomunisty nepřímo přirovnal k extrémní pravici, a to se Die Linke nelíbí.

Ostrá reakce levicových poslanců na sebe nenechala dlouho čekat. Představitelé Levice požadují okamžité zastavení sledování svých spolustraníků a pohrozili, že iniciují vytvoření parlamentního vyšetřovacího výboru.

Podle poslankyně Gesine Lötzschové mají prý němečtí občané po zveřejnění kauzy pocit, že Němci mají ústavní ochranu, která brání krajně pravicové teroristy a neofašisty, dokonce i přispívá na jejich činnost, a na druhé straně 'špicluje' demokraticky zvolené levicové poslance.

Podobná byla i reakce Gregora Gysiho, který býval členem východoněmecké komunistické strany a údajně donášel její tajné policii Stasi. „Zůstali trčet ještě v dobách studené války. Nikdo jim neřekl, že NDR už neexistuje,“ kritizoval Gysi kontrarozvědku.

Preference Levice jsou v současnosti poměrně vysoké, a strana tak sledování chápe jako útok politických protivníků, kteří chtějí postup Die Linke zastavit.

Ondřej Černý, Markéta Bartošová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme