Německá veřejnoprávní média prohrála bitvu o internet

Německá veřejnoprávní média musejí do konce roku 2010 podstatně omezit svou přítomnost na internetu. Ukládá jim to nový zákon, který vstupuje v platnost už zítra. Například televize ZDF sníží svou online-nabídku o 80 procent.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Je to vůbec poprvé, co se v Německu vytyčily hranice pro internetové aktivity veřejnoprávních sdělovacích prostředků. Jak dramatické ale změny skutečně budou ukáže teprve praxe. Média veřejné služby totiž nechají své internetové koncepce posoudit kontrolním radám.

Televize ZDF už ale oznámila, že z jejího webu zmizí 93.000 dokumentů. Pro druhý program veřejnoprávní televize jsou nové předpisy pořádně hořkou pilulkou, protože do nové webové "mediatéky" investoval miliony eur. Soukromým médiím se ale podařilo přesvědčit německé politiky, že by média veřejné služby neměla výhody plynoucí z koncesionářských poplatků využívat na internetu.

V zásadě by od zítřka mělo platit, že odvysílané pořady a příspěvky nesmějí být k dohledání na internetu déle, než sedm dní. Videa z velkých sportovních událostí nebo utkání fotbalové bundesligy, pak najdou zájemci na netu jen pouhých 24 hodin, což vyvolalo velmi bouřlivé reakce. Neomezenou dobu se mohou archivovat v podstatě jen kulturní pořady a historické dokumenty.

Po intervenci vydavatelství navíc webové stránky ARD, ZDF a dalších stanic nesmějí připomínat internetové noviny a měly by mít přímou souvislost pouze s konkrétním televizním nebo rozhlasovým pořadem. Zmizet mají burzy kontaktů, kuchařské recepty nebo tipy na volný čas.

Televize WDR stáhne z nabídky populární seznamku "Liebesalarm" i využívanou databanku rádce pro spotřebitele. Uživatelé se budou muset rozloučit s virtuálním útulkem pro zvířata a z webové stránky dětského pořadu "Lilipuz" zmizí řada počítačových her.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme