Německá vesnička ukazuje světu, jak je energeticky soběstačná

Německý parlament dnes definitivně potvrdí odchod od jaderné energie. Mnohé otázky, jako například, jak dál bez atomu a uhlí, ale nadále zůstávají bez jednoznačné odpovědi. Příkladem však může být braniborská vesnice Feldheim ležící asi sedmdesát kilometrů od Berlína. Vsadila na vítr, slunce a biomasu a je jedinou energeticky zcela soběstačnou vesnicí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Feldheim. Větrné elektrárny

Feldheim. Větrné elektrárny | Foto: Klára Stejskalová

Feldheim je malá vesnice, kde žije pouhých 150 obyvatel. Nemá ani vlastní školu, ani obchod. Přesto sem přijíždějí delegace z celého světa. Přesvědčit se, jak v praxi funguje samozásobování energií z vlastních energeticky obnovitelných zdrojů.

„Nápad se zrodil tak, že firma Energiequelle tu začala od poloviny devadesátých let stavět větrné turbíny. Nechtěli jsme, aby lidé větrníky jen pozorovali, ale aby z nich také profitovali," líčí energický dvaačtyřicetilý starosta Feldheimu Michael Knape. Není žádným zeleným aktivistou, je členem FDP. Na prvním místě zmiňuje ekonomické důvody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Klára Stejskalová se vypravila do energeticky soběstačné německé vesničky

„Vesnice si založila družstvo, všichni členové obce jsou jeho členy, mají své představenstvo, sami si rozhodují o cenové politice" říká inženýr Werner Frohwitter z firmy Energiequelle. Spolu se starostou se shodují, že prosadit nápad nebylo tak obtížné, i když každý člověk v obci musel vložit 1500 euro.

„Ozývaly se hlasy, že to nepotřebujeme, že větrníky hyzdí krajinu. Také byly obavy, aby nedocházelo k výpadkům proudu, na což tu v Německu už léta nejsme zvyklí, ale většina říkala, vy mladí musíte vědět, co je správné.“ A tak byla smlouva uzavřena a nikdo z obce nemusí své investice litovat.

„Za energii tu dnes lidé platí o 25 procent méně, než platili dříve, a navíc mají garantované ceny na dalších deset let." Zatímco velké energetické koncerny straší, že kvůli odchodu od jádra se ceny prudce zvýší.

„Postupně se rodily další nápady. Jako třeba vybudovat výrobnu biomasy. A na pozemku, který ležel ladem po odchodu sovětských vojáků, vznikl solární park."

Na ploše 45 hektarů, kde měli vojáci čtyřicet let sklad, vyrostlo 9844 fotovoltaických modulů. Ročně mohou elektřinou zásobit na 600 čtyřčlenných domácností.

Samotný Feldheim je ale vytápěný teplem ze závodu na biomasu. „Využíváme výkaly od prasat, dobytka, obilný šrot,“ popisuje hospodářský kruh Werner Frohwitter.

Feldheim. Větrné elektrárny | Foto: Klára Stejskalová

V obci vznikla i malá strojní dílna. „Vytvořili jsme nová pracovní místa, a musíme se pochlubit, že dnes tu je plná zaměstnanost." Takových míst není v Německu mnoho, pokud vůbec.

„Samozřejmě někdo může položit otázku, zda to není model funkční jen pro malou vesnici. Pro takový model musíte mít nejen technické zázemí, ale i dobré podmínky. Tam, kde nebude svítit slunce nebo foukat vítr, to nepůjde. Ale chceme nyní v našem projektu pokračovat i ve vedlejším městečku,“ říká starosta Feldheimu Michael Knape, který je na titul jediné energeticky soběstačné vesnice pyšný.

A jak dodává jeho partner Frohwitter, když jsou lidé ve věci finančně zaangažovaní, připadají jim větrníky stejně pěkné jako našim předkům dřevěné větrné mlýny.

Bartuška: Česko má největší potenciál v úsporách

Podle českého velvyslance pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky podobné, energeticky soběstačné vesnice – alespoň prozatím - nejsou modelem, který může fungovat ve větším měřítku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška v Ozvěnách dne Radiožurnálu

„Určitě naše současné energetické dilema nemá jedno řešení. Ty ostrovní provozy, čili jednotlivé vesnice nebo menší města, které budou víceméně soběstačné, mohou být částí toho celkového uspořádání energetiky. Ale pro velká města a velký průmysl jsou zatím obnovitelné zdroje nestabilním zdrojem elektřiny,“ uvedl Bartuška v Ozvěnách dne. České obce by podle něj měly spíše vsadit na hledání energetických úspor.

„Myslím si, že v tuhle chvíli v České republice je největší potenciál v úsporách, především v zateplování domů. Že pokrok obnovitelných zdrojů a především vytváření větší stability v průběhu příštích let zlepší efektivitu a ekonomické výsledky tohoto způsobu výroby elektřiny. V tuto chvíli je to hodně velký skok do neznáma. Myslím si, že větší šanci má vyšší míra úspor, především při zateplení domů,“ zdůraznil Bartuška.

Klára Stejskalová, mta, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme