Německá vláda by měla zlepšit vztahy s Čínou, upozorňují zástupci průmyslu

Německý průmysl žádá berlínskou vládu, aby urychleně zlepšila vztahy s Čínou. Ty utrpěly vážnou trhlinu poté, co kancléřka Merkelová přijala tibetského duchovního vůdce dalajlámu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

moderní čínské město | Foto: Robert Mikoláš

"Po rozladění z posledních týdnů potřebujeme konstruktivní dialog s Čínou," tvrdí v listu Financial Times Deutschland prezident Svazu německého průmyslu Jürgen Thumann. Věří, že spolková vláda bude vůči Pekingu uplatňovat politiku založenou na partnerství a vzájemném respektu.

Čínsko-německé vztahy kvůli přijetí dalajlámy prudce ochladly. Pekingská vláda na poslední chvíli zrušila několik vrcholných schůzek s německými politiky a diplomaty.

Nejmenovaný, vysoce postavený manažer jedné německé banky poukazuje na fakt, že si člověk musí dávat pozor, aby v pomyslných dveřích do Číny nechal nohu a nezabouchnul si je.

Experti se shodují v názoru, že by z problémů Německa mohla profitovat Francie, která na porušování lidských práv v Číně zdaleka tak neupozorňuje. Potvrdila to návštěva prezidenta Sarkozyho v Pekingu, během které byly podepsány kontrakty ve výši 20 miliard eur.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme