Německá vláda chce pokročit v boji proti neonacismu centrální databází

V Německu vznikne centrální databáze pravicových extremistů. Spolková vláda tak reaguje na odhalení série vražd přistěhovalců, za kterými stála skupina neonacistů ze Cvikova. Skutečnost, že se vrazi pohybovali deset let na svobodě, ačkoli existovala řada stop, vyvolala v Německu značné pozdvižení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Drážďanech se střetli odpůrci pravicových hnutí s policií | Zdroj: ČTK

V Německu jednoznačně došlo k podcenění pravicového extremismu, především v nových spolkových zemích. V posledním desetiletí se tu maximálně koncentrovali na islámské teroristy.

Samozřejmě existuje evidence pravicových radikálů, ale není jednotící instituce na celoněmecké úrovni. Dostatečně nefungovala komunikace mezi policií, zpravodajskými službami a vojenskou policií tak, jak je tomu právě v případě islamistů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová mluví o plánu německé vlády na vytvoření centrálního registru pravicových extremistů v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Spolkový kriminální úřad eviduje kolem 25 tisíc lidí. Jinak denně dochází v Německu ke dvěma až třem trestným činům pravicových extremistů.

Registr bude obsahovat velmi detailní záznamy o nebezpečných pravicových radikálech, o lidech se sklony k násilí, o tom, s kým udržují kontakty. V registru se tak mohou objevit informace i o českých neonacistech, kteří jsou v kontaktu s německými skupinami.

Vyšetřování série vraždy osmi přistěhovalců a jedné policistky komplikuje fakt, že zadržení odmítají vypovídat. Jediná přeživší z vraždícího cvikovského tria stále mlčí. Kromě ní jsou ve vazbě další čtyři podezřelí.

Prezident Spolkového kriminálního úřadu dne smluvil o tom, že policie musí prozkoumat 23 počítačových disků a má dalších asi pět tisíc potenciálních důkazů, takže vyšetřování zatím nebylo uzavřeno.

Klára Stejskalová, Hanka Shánělová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme