Německá vláda inovovala pravidla pro korunní svědky

Nová, rozšířená pravidla pro fungování institutu korunního svědka přijala německá vláda. Dosavadní úprava se omezovala jen na některé trestné činy, jako byl obchod s drogami nebo terorismus. V mírnější trest může korunní svědek doufat jen tehdy, pokud opravdu významně přispěje k objasnění trestného činu nebo k jeho zmaření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: Jiří Hošek

"Je to férová nabídka, jak motivovat lidi k opuštění světa zločinu," komentovala novou úpravu ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová. Spolkový kabinet si od nového systému slibuje zvýšení objasněnosti některých závažných trestných činů.

Novinkou je nejen rozšíření repertoáru deliktů, kterých se institut korunního svědka může týkat, ale taky to, že potenciální svědek může vypovídat o trestné činnosti z jiného, než takříkajíc "svého" oboru. Penězokazec tak třeba může svou výpovědí pomoci rozbít bandu obchodníků s lidmi.

Dotyčný ale musí svému svědomí ulehčit do okamžiku, kdy s ním bude zahájeno hlavní řízení. S beztrestností může korunní svědek počítat jen tehdy, pokud by mu hrozily tři roky odnětí svobody a méně.

Korunními svědky se mohou stát například i vrazi. Ti ale nemohou odejít od soudu s nižším než desetiletým trestem.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme