Německá vláda nehodlá měnit svou politiku v Afghánistánu

Německá vláda se chce soustředit na civilní obnovu Afghánistánu a nemíní vyslat své vojáky do bojů na jihu země. Berlín tak dopředu signalizuje, že nehodlá vyslyšet prosby nové americké administrativy na posílení svého kontingentu a změnu jeho mandátu. Nově zvolený americký prezident Barack Obama chce právě do Afghánistánu přesunout těžiště amerických vojenských operací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlín

Berlín | Foto: Jiří Hošek

Že bude nový šéf Bílého domu na spojence v NATO klást větší požadavky, si myslí i šéf poslanecké frakce sociálních demokratů Peter Struck. Bývalý ministr obrany je ale rozhodně proti tomu, aby se vojáci bundeswehru zapojili do bojů i na jihu Afghánistánu. "Na tom nic nezmění ani zvolení Obamy," dodal Struck.

Taky podle nového generálního tajemníka bavorské CSU Karla-Theodora zu Guttenberga by německá vláda neměla měnit svou strategii. Ministryně spravedlnosti Brigitte Zypriesová pak očekává, že Obamova vláda se v boji proti terorismu bude více opírat o principy právního státu. 'Mezi řádky' tak zopakovala dlouhodobé přání Berlína uzavřít kontroverzní věznici na americké základně Guantánamo.

Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme