Německá vláda nepodá návrh na zákaz krajně pravicové NPD, liberálové jsou proti

Německá vláda rezignovala na pokus o zákaz krajně pravicové strany NPD. Žalobu směřující k ústavnímu soudu v Karslruhe měla podpořit široká fronta zastoupená spolkovou vládou a oběma parlamentními komorami. Teď se takový pokus zhroutil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka německé krajně pravicové strany NPD

Vlajka německé krajně pravicové strany NPD | Zdroj: Reuters

Velkou debatu o zákazu NPD vyvolalo odhalení takzvané cvikovské buňky, tedy skupiny neonacistů, kteří stáli za zavražděním devíti imigrantů z Turecka a Řecka.

Smrtelnou ránu vládnímu pokusu teď zasadil šéf nejmenší vládní strany FDP Philipp Rösler. Hloupost se podle něj nedá zakázat.

Takové vysvětlení řadu vládních politiků rozčílilo. Rozladění neskrýval ani bavorský premiér Horst Seehofer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německá vláda rezignovala na pokus o zákaz krajně pravicové strany NPD. Důvody vysvětluje zpravodajka Klára Stejskalová

„Myslím, že zákazem NPD nebojujeme proti hlouposti, ale proti porušování ústavy, proti rasismu, nesnášenlivosti vůči cizincům, proti antisemitismu. Jde o mnohem vážnější věc, než je zákaz hlouposti," prohlásil.

Podobně ostrá slova zazněla i ze strany opozičních předáků. „Rezignace na zákaz NPD je velmi špatný signál," nechal se slyšet sociálnědemokratický kancléřský kandidát Peer Steinbrück.

Debata o zákazu strany, jejíž členové se rekrutují z nejchudších regionů bývalé NDR, se vede v Německu už několik měsíců. Počet příznivců krajně pravicové strany poslední dobou klesá, je jich kolem šesti tisíc.

„ To je naprosto neuvěřitelné. Nechápu to. Jak je možné, že NPD je placená z našich daní. Strašně mi vadí, že ta strana není zakázaná.
Devadesátiletá Inge Deutschkronová, židovská spisovatelka z Berlína, které se podařilo přežít nacistické hrůzy “

Na celoněmecké úrovni NPD nehraje žádnou roli, své zástupce má ale ve dvou zemských parlamentech - v Sasku a Meklenbursku. Cílem strany je vytvoření neonacistického státu - dostatečný důvod pro zákaz. Mnozí experti i politici si kladou otázku, zda by to ovšem nebyl kontraproduktivní krok.

Devadesátiletá Inge Deutschkronová, židovská spisovatelka z Berlína, které se podařilo přežít nacistické hrůzy, pro takové úvahy nemá pochopení. „To je naprosto neuvěřitelné. Nechápu to. Jak je možné, že NPD je placená z našich daní? Strašně mi vadí, že ta strana není zakázaná,“ rozčiluje se Inge Deutschkronová.

O zákaz usiluje horní komora parlamentu

Kancléřka Angela Merkelová, která pravidelně vyhlašuje boj proti jakékoli formě rasismu, teď po selhání koaličního partnera alespoň podpořila snahu horní komory parlamentu, Spolkové rady, podat žádat o zákaz NPD. Jak celá záležitost dopadne, ale není vůbec jasné.

Před devíti lety Ústavní soud v Karlsruhe žalobu zamítl s tím, že se nepodařilo prokázat rozpoznat, jaké provokace pocházejí skutečně od členů strany NPD a jaké od policejních agentů, kteří se do této strany infiltrovali. A tento problém přetrvává.

Podle ministra vnitra Hanse-Petera Friedricha v této straně mají policisté kolem 130 lidí a zdá se, že někteří z nich jsou dokonce funkcionáři této strany.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme