Německá vláda posvětila projekt dokumentačního centra vysídlenců

V Berlíně vznikne dokumentační středisko připomínající osudy 12 až 14 miliónů Němců, kteří museli po druhé světové válce opustit střední a východní Evropu. Projekt, který byl dlouhou dobu trnem v oku hlavně Polsku, dnes schválila spolková vláda. Centrum má připomínat taky exody dalších evropských národů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum Berlína | Foto: Jiří Hošek

Jádrem projektu bude stálá výstava v centru Berlína nedaleko bývalého Anhaltského nádraží. Tato expozice má ukazovat téma "útěku, vyhnání a integrace od druhé světové války až do současnosti". Nebude se tedy omezovat jen na osudy německých poválečných vysídlenců.

Dění po druhé světové válce má být obšírně zasazeno do historického kontextu. Polsko se dlouhodobě obávalo, že projekt bude relativizovat německou vinu na hrůzách druhé světové války a že z pachatelů bude dělat oběti.

Dokumentační středisko by mělo vzniknout v rámci Německého historického muzea. V orgánech nové instituce mají zasednout taky zástupci německých vysídlenců. Zda mezi nimi bude i šéfka Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, zůstává nejasné.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme