Německá vláda schválila další balíček na ochranu klimatu

Energetické úspory u nových nebo rekonstruovaných domů a vyšší mýto pro kamióny na německých dálnicích. To jsou pilíře nového balíčku opatření k ochraně klimatu, který schválila spolková vláda. Ekologové tvrdí, že jde vesměs o polovičatá opatření.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Solární panely | Foto: SXC/Johan Bolhuis

Schvalování balíčku provázely ostré spory související s odsunutím nového výpočtu automobilové daně podle emisí CO2 až na rok 2010. "V Německu jsme se zavázali snížit emise oxidu uhličitého do roku 2020 o 40 procent. S dnešními opatřeními se dostáváme na úroveň asi 35 až 36 procent," tvrdí spolkový ministr životního prostředí Sigmar Gabriel. Ten soudí, že schválený balíček je největší svého druhu na světě.

V příštích dvanácti letech si vyžádá investice ve výši astronomických 313 miliard eur. Finančně nejnáročnější bude splnění nových energetických kritérií pro budovy. To bude znamenat útok na peněženky majitelů domů i nájemníků. Stěžují si ale taky majitelé spedičních firem. Průměrná výše mýtného na jeden kilometr stoupne ze 13,5 na 16,2 centu.

Ministr Gabriel znovu odmítl přehodnotit úmysl spolkové vlády upustit do roku 2021 od získávání energie z jádra.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme