Německá vláda schválila vyslání jednotek do mise UNIFIL

Německo vyšle do libanonské mírové mise UNIFIL až 2400 vojáků. Dnes o tom rozhodl kabinet kancléřky Merkelové. Německo povede námořní svaz, který bude zabezpečovat libanonské pobřeží. Vyslání vojáků Bundeswehru ještě musí schválit Spolkový sněm. To by ale měla být formální záležitost.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italští vojáci na libanonském pobřeží

Italští vojáci na libanonském pobřeží | Foto: AFP

Od druhé světové války ještě němečtí vojáci se zbraní v ruce v blízkosti Izraele nepůsobili. Hlavně proto je podíl Berlína na misi UNIFIL vnímán jako historická událost. Právě zvláštní odpovědností Německa za právo Izraele na existenci a za mírové řešení v celém regionu odůvodnila vláda Angely Merkelové své rozhodnutí.

U libanonských břehů budou hlídkovat dvě německé fregaty, dvě zásobovací lodě a čtyři rychlé bojové čluny. Podle ministra obrany Junga budou mít němečtí vojáci "robustní, ale ne ofenzivní mandát." Ten jim umožní kontrolu podezřelých lodí i přes případný odpor.

Úkol, který čeká německou flotilu, plní po skončení námořní blokády Libanonu prozatím námořní síly Francie, Itálie a Řecka. Německo by mělo převzít velení ostrahy v oblasti pobřežních vod Libanonu, kde mají operovat také nizozemské, švédské, norské a dánské lodi, nejpozději do dvou měsíců. V kompetenci německých velitelů by měla být možnost nechat podezřelá plavidla prohledat i bez souhlasu kapitánů.

Berlín už rovněž vyslal do Libanonu bezpečnostní a celní poradce a dodává do země i technické vybavení, včetně rentgenových přístrojů na podporu ostrahy přístavů a letiště v Bejrútu. S vysláním bojových jednotek však Německo vzhledem k dějinné souvislosti s židovským státem nepočítá.

Do konce roku by účast vojáků v misi UNIFIL měla německé daňové poplatníky přijít na 46 milionů eur. V příštím roce pak na trojnásobek této částky. Vyslání kontingentu podporují obě vládní strany i většina poslanců Zelených. Proti jsou naopak liberálové a postkomunisté.

O misi UNIFIL, která má podpořit libanonskou armádu v jižním Libanonu, rozhodla rezoluce číslo 1701 Rady bezpečnosti OSN. Evropská unie se zavázala, že do mírových jednotek v Libanonu, které mají mít 15 tisíc mužů, vyšle přes 7 tisíc vojáků. Největší kontingent, až třítisícový, přislíbila Itálie, dva tisíce vojáků slíbila Francie. Připravenost přispět vyjádřila i Česká republika, o konkrétní podobě však zatím nová vláda nerozhodla. Jednotkám OSN v Libanonu do února 2007 velí Francie.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme