Německá vláda se rozhodla přijmout nejvýše 200 tisíc uprchlíků ročně, uvádí agentura

Německé vládní strany CDU a CSU se podle agentury DPA na nedělním několikahodinovém jednání v Berlíně dohodly na stanovení horní hranice pro přijímání uprchlíků na 200.000 ročně.

Berlin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová se může usmívat, vyhrála počtvrté za sebou německé volby, teď ji ale čekají jednání o nové koalici

Angela Merkelová se může usmívat, vyhrála počtvrté za sebou německé volby, teď ji ale čekají jednání o nové koalici | Foto: Kai Pfaffenbach | Zdroj: Reuters

Pokud se informace DPA potvrdí, bude to znamenat ukončení dlouhodobého sporu mezi Křesťanskodemokratickou unií (CDU) kancléřky Angely Merkelové a sesterskou Křesťanskosociální unií (CSU) bavorského premiéra Horsta Seehofera. Otázkou zůstává, jak na dohodu budou reagovat možní koaliční partneři za Zelené a svobodné demokraty (FDP), kteří stanovení hranice zatím odmítali.

'Nechci ji.'

Omezení počtu přijímaných běženců na 200.000 ročně dlouhodobě požadovala CSU, která se dokonce nechala slyšet, že bez takové hranice nevstoupí do nové vlády. Naopak Merkelová byla jasně proti a ještě v předvolební kampani nedlouho před zářijovými parlamentními volbami řekla: "Můj postoj k horní hranici je známý. Nechci ji. Zaručeně. Nepovažuji ji ani za realizovatelnou."

vládní koalici budeme jednat se Svobodnými demokraty a Zelenými, oznámila Merkelová

Číst článek

Nedělní dohoda je podle pozorovatelů kompromisem, který má oběma politikům - kteří jsou kvůli špatnému volebnímu výsledku pod tlakem - pomoci zachovat si tvář. Na jedné straně sice stanoví limit pro příjem běženců a žadatelů o azyl, na druhou stranu ale nepočítá s tím, že by Německo žadatele o azyl odmítalo na hranicích. Dohoda také nepoužívá výraz "horní hranice".

Jakým způsobem by spolková republika postupovala v případě, že by v jednom roce na jejích hranicích o azyl požádalo více než 200.000 lidí, zatím není zcela jasné. Právo na azyl pro politicky pronásledované je - jak Merkelová sama opakovaně zdůrazňovala - součástí německé ústavy a nedá se podle odborníků omezit početním limitem.

Na přistěhovalce, kteří do Německa jdou za prací nebo z dalších zemí Evropské unie, se

Německé strany se přou, kdo bude v parlamentu sedět vedle protiimigrační AfD

Číst článek

dojednaný kompromis nevztahuje.

Celoevropské řešení

Obě strany se podle DPA dohodly také na tom, že budou chtít téma migrace v budoucnu řešit celoevropsky. Shoda prý panuje i na základních obrysech zákona, která má umožnit snadnější přijímání pracovních sil ze zemí mimo EU.

Kompromis mezi CDU a CSU v otázce migrace, ale i dalších oblastech, o nichž zástupci obou stran dále jednají, je základním předpokladem, aby mohla začít jednání o nové vládní koalici. Výsledky zářijových voleb a rozhodnutí dosud koaličních sociálních demokratů (SPD) odejít do opozice, přitom nedávají jinou možnost, než vznik vlády CDU/CSU, FDP a Zelených.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme