Německá vládní koalice se zatím na řešení uprchlické krize nedohodla

Německá vláda stále není jednotná v řešení uprchlické krize. Šéfové koaličních stran se dnes v Berlíně během dvouhodinové schůzky nedohodli na dalším postupu. Znovu se setkají následující čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Horst Seehofer | Foto: Filip Jandourek

Kancléřka a šéfka CDU Angela Merkelová jednala s bavorským premiérem a předsedou CSU a také se šéfem sociálních demokratů Sigmarem Gabrielem.

Lídři stran se podle vládního mluvčího shodují v mnoha otázkách, nicméně některé potřebují ještě delší diskusi.

To se týká zejména takzvaných tranzitních zón na hranicích, kde se mají uprchlíci rychleji registrovat a v případě zamítnutí žádosti odtud také rychleji deportovat. Sociální demokraté zóny odmítají, mají pochybnosti o jejich funkčnosti.

Mezi CDU a CSU panuje kvůli běžencům mimořádné napětí, protože většina uprchlíků přichází do Německa přes rakousko-bavorskou hranici.

Posiluje strana s tvrdým postojem k přistěhovalcům

Uprchlická krize posiluje euroskeptickou stranu Alternativa pro Německo (AfD), která zastává tvrdý postoj vůči přistěhovalcům.

Podle dnes zveřejněného průzkumu společnosti Emnid by stranu volilo osm procent Němců, což jsou nejvyšší preference v historii AfD.

Strana posiluje zejména v nových spolkových zemích, kde se pro ni vyslovuje 15 procent dotázaných. Průzkum také potvrdil propad konzervativního bloku CDU/CSU, který by získal hlasy 36 procent voličů, o 5,5 procentního bodu méně než při posledních parlamentních volbách v roce 2013.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme