Německé armádě se nedaří nabírat vojáky, mladíci jsou líní a bez kondice

Německo se potýká s vážnými problémy při náboru rekrutů do armády. Až třetina vojáků ukončí vojenskou službu předčasně. Většina mladých navíc dává před armádou přednost práci v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. A to i přesto, že by si v armádě vydělali až trojnásobně víc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah vrtulníků Bundeswehru při posledních povodních na Odře | Foto: Klára Stejskalová, repro

Německo přistoupilo k profesionalizaci armády teprve před rokem a půl. A první zkušenosti ukazují, že o zaměstnání v armádě příliš mladíků v Německu nestojí.

Mladí dávají přednost práci v sociálních službách, přestože je velmi špatně placená. Dá se tam vydělat pouhých 348 eur měsíčně, tedy necelých 9000 korun, což je výrazně méně než během vojenské služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se do německé armády mladí zrovna nehrnou, vysvětluje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Přesto nebyl loni problém obsadit všech 35 tisíc požadovaných míst v dobročinných organizacích nebo sociálních službách. Kdo se dobrovolně upíše k základní vojenské službě, si může přijít v přepočtu na téměř 30 tisíc korun.

Důvodem, proč se mladí do armády nehrnou, je hlavně tradiční odpor vůči armádě i vojenské buzeraci a obavy ze šikany. I ti, kteří se rozhodnou do armády vstoupit, tam často dlouho nevydrží. Ve zkušební půlroční době nakonec třetina nováčků odejde.

Ministr obrany s trochou nadsázky glosoval naivitu mladých mužů. Podle něj jsou mnozí mladí zaskočeni tím, že musí ráno nastoupit do služby s vyleštěnými botami, že spí v místnosti s několika dalšími vojáky a že si smí zapálit jenom v době kuřácké pauzy.

S mnoha vojáky se však rozloučí i sama armáda. Důvodem je nejčastěji chabá tělesná zdatnost dnešních mladých mužů i žen, které už v Bundeswehru také slouží.

Nedostatek vojáků zatím akceschopnost Bundeswehru neohrožuje. V době přechodu na profesionální armádu se ale počítalo s ročním náborem mezi 5 až 15 tisíci vojáky, dnes se naplnit stavy jen při dolní hranici.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme