Německé armádě se nedaří nabírat vojáky, mladíci jsou líní a bez kondice

Německo se potýká s vážnými problémy při náboru rekrutů do armády. Až třetina vojáků ukončí vojenskou službu předčasně. Většina mladých navíc dává před armádou přednost práci v nemocnicích nebo v domovech pro seniory. A to i přesto, že by si v armádě vydělali až trojnásobně víc.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zásah vrtulníků Bundeswehru při posledních povodních na Odře

Zásah vrtulníků Bundeswehru při posledních povodních na Odře | Foto: Klára Stejskalová, repro

Německo přistoupilo k profesionalizaci armády teprve před rokem a půl. A první zkušenosti ukazují, že o zaměstnání v armádě příliš mladíků v Německu nestojí.

Mladí dávají přednost práci v sociálních službách, přestože je velmi špatně placená. Dá se tam vydělat pouhých 348 eur měsíčně, tedy necelých 9000 korun, což je výrazně méně než během vojenské služby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč se do německé armády mladí zrovna nehrnou, vysvětluje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Přesto nebyl loni problém obsadit všech 35 tisíc požadovaných míst v dobročinných organizacích nebo sociálních službách. Kdo se dobrovolně upíše k základní vojenské službě, si může přijít v přepočtu na téměř 30 tisíc korun.

Důvodem, proč se mladí do armády nehrnou, je hlavně tradiční odpor vůči armádě i vojenské buzeraci a obavy ze šikany. I ti, kteří se rozhodnou do armády vstoupit, tam často dlouho nevydrží. Ve zkušební půlroční době nakonec třetina nováčků odejde.

Ministr obrany s trochou nadsázky glosoval naivitu mladých mužů. Podle něj jsou mnozí mladí zaskočeni tím, že musí ráno nastoupit do služby s vyleštěnými botami, že spí v místnosti s několika dalšími vojáky a že si smí zapálit jenom v době kuřácké pauzy.

S mnoha vojáky se však rozloučí i sama armáda. Důvodem je nejčastěji chabá tělesná zdatnost dnešních mladých mužů i žen, které už v Bundeswehru také slouží.

Nedostatek vojáků zatím akceschopnost Bundeswehru neohrožuje. V době přechodu na profesionální armádu se ale počítalo s ročním náborem mezi 5 až 15 tisíci vojáky, dnes se naplnit stavy jen při dolní hranici.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme