Německé jaderné reaktory by měly ukončit provoz nejpozději do roku 2022

Mezi roky 2018 a 2022 by měl skončit provoz všech německých atomových reaktorů. S definitivním plánem na utlumení výroby elektřiny z jádra předstoupí kabinet kancléřky Angely Merkelové až v červnu. Už teď ale unikají na veřejnost první podrobnosti tohoto plánu. A jako vždy vyvolávají emoce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto.

Jaderná elektrárna. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Nejstarší jaderné reaktory, které po katastrofě ve Fukušimě nechala německá vláda odstavit, by už měly zůstat mimo provoz. Devět dosud funkčních reaktorů by mělo ukončit provoz v závislosti na zabezpečení a věku.

Šéf jednoho ze čtyř energetických koncernů, které lobují za každý rok pro jaderné reaktory navíc, varuje před rychlým útlumem. Každého Němce by to prý mohlo přijít na deset eur měsíčně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Debatu o útlumu německých atomových elektráren sleduje zpravodajka Klára Stejskalová

„Tato suma je nerealistická,“ říká šéf etické komise Klaus Töpfer. Podle něj je jasné, že energetické koncerny straší. Se zvýšením ceny se ale počítat musí.

Etická komise má do konce května předložit vládě návrh, jakým směrem by se měla energetická politika ubírat.

Svůj projekt má i Svaz ochrany německé přírody, která zastřešuje celou řadu ekologických organizací.

„Máme šestibodový plán, který by umožnil vystoupit z atomové energie už do roku 2014 a do roku 2030 získávat elektřinu jen z obnovitelných zdrojů," tvrdí prezident společnosti Hubert Weinzerl.

Přechod na jiné zdroje bude stát miliardy

Během přechodného období by měly dostatek elektřiny zajistit plynové elektrárny. Na jihu země, který byl dosud nejvíce závislý na jádru, by měly vyrůst hned čtyři nové.

To nejsou jediné náklady, které si nová německá energetická koncepce vyžádá. Urychleně je zapotřebí dobudovat nové rozvodné sítě. Náklady tak jako tak narostou do miliardových položek.

Podle Michaela Müllera ze Svazu ochrany přírody dnes dochází k velkému pokroku v energetické účinnosti. Spotřeba ale nemůže stoupat do nekonečna. Plán, kteří ekologové předkládají, počítá do roku 2050 se snížením spotřeby minimálně o tři procenta za rok.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme