Německé noviny nenechaly na domácí reprezentaci nitku suchou

Zahraniční média reagují také na středeční rozhodnutí tureckého parlamentu posvětit záměr vlády vojensky zaútočit na základny kurdských separatistů v sousedním Iráku. Noviny komentují i návrat bývalé pákistánské premiérky Benazir Bhuttové z exilu zpět do vlasti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

Debakl a blamáž. Takové vysvědčení vystavil svěřencům trenéra německé fotbalové reprezentace Joachima Löwa deník Die Welt. Ten zároveň upozorňuje na skutečnost, že navzdory ujišťování hrál německý výběr jako mužstvo, které už o postup na mistrovství Evropy nemusí bojovat. Frankfurter Allgemeine Zeitung dodává, že v utkání, ve kterém se měl ukázat charakter domácího týmu, zažilo Německo nepříjemné překvapení. Podle Süddeutsche Zeitung sice německému výběru nechyběla píle, ovšem naprosto absentovala koncepce. Tentýž deník poznamenává, že proti českým technikům vypluly na povrch herní nedostatky německých fotbalistů. Reportér serveru Spiegel Online pak napsal, že Češi odčarovali Löwovu úspěšnou jedenáctku a že Němci zklamali jako ještě nikdy pod novým koučem. Deníky částečně sdílejí názor, že utkání ovlivnila rychlá Sionkova branka. Připomínají, že to byl nejrychlejší gól, který německá reprezentace inkasovala od finále mistrovství světa v roce 1974, kdy se Holanďan Johan Neeskens trefil už po necelých dvou minutách. Dobrému výkonu českých hráčů se deníky raději příliš nevěnují.

Podporu tureckých poslanců vládnímu projektu potírání kurdských separatistů i za hranicemi země komentují turecké sdělovací prostředky. Turecký deník Turkish Daily News upozorňuje, že by si turečtí politici měli uvědomit, že ani více než dvě desetiletí trvající přeshraniční represe nedokázala Stranu kurdských pracujících vykořenit. "Invaze navíc může způsobit napětí ve vztazích se Spojenými státy," varuje turecký list.

Rozhodnutí tureckého parlamentu si všímají také noviny v Americe. Například list Los Angeles Times připomíná, že premiér Erdogan po schválení povolení zásahu proti Kurdům v zahraničí zdůraznil, že invaze do Iráku není aktuální. "To můžeme vyložit jako skrytý návrh Američanům, aby přinutili irácké síly zakročit proti kurdským rebelům," píše Los Angeles Times. Jiný deník - Washington Post - varuje, že by se případná invaze Turecka do Iráku potýkala s podobnými problémy a překážkami, jakým v Iráku čelí americká armáda: "Za celých 23 let se turecké armádě nepodařilo vliv Strany kurdských pracujících snížit. Teď se navíc separatisté těší podpoře místních kurdských obyvatel i oficiálních iráckých představitelů," dodává Washington Post.

Dalším tématem světových deníků je návrat bývalé pákistánské premiérky a předsedkyně Pákistánské lidové strany Bénazír Bhuttové. Ta se po osmi letech exilu vrací zpět do Pákistánu, aby zahájila kampaň před lednovými parlamentními volbami: "Bhuttová se vrací po dlouhých a stále neuzavřených jednáních s pákistánským prezidentem Parvízem Mušarafem, které by měly Mušarafovi zajistit občanský prezidentský úřad a Bhuttové zaručit premiérský post," napsal k tomu severoamerický list The New York Times, který připomíná, že Bhuttová už premiérkou dvakrát byla. Pákistán pak opustila v devadesátých letech ve stínu obvinění z korupce. Právě na základě Mušarafovy amnestie se Bhuttová mohla vrátit zpět do země. "Jenže amnestii mnozí kritizují," pokračuje deník, "nelíbí se opozičním politikům ani obyčejným lidem, kterým vadí, že na politické lídry zákon neplatí. Pokud bude amnestie shledána jako protiústavní, může Bhuttové hrozit i vězení," dodává severoamerický list The New York Times.

Podle pákistánského listu Pakistan Times se Bhuttová těší v zemi velké oblibě a po osmiletém, dobrovolně zvoleném exilu, se jí dostane srdečného a velmi vřelého uvítání, pákistánský list dokonce hovoří o "historickém uvítání". Podle listu přítomnost Bénazír Bhuttové udělá z voleb skutečně zajímavou podívanou: "Obyvatelé Pákistánu tak dostanou šanci udělat si lepší srovnání během volebních bojů," myslí si list. Ten také upozorňuje na stín korupce, který na Bhuttové leží: "To určitě její popularitě uškodí," soudí list. Deník je nicméně přesvědčený, že Bhuttová udělá hodně práce, aby tyto obavy uklidnila a znovu získala kredit pravého národního vůdce. Tak, jak to od ní všichni očekávají," konstatuje pákistánský list Pakistan Times.

Pavel Novák, Jiří Hošek, Zuzana Fišerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme