Německé noviny ve smutečním formátu

Německé noviny dnes vycházejí téměř ve smutečním formátu. Důvodem je debakl fotbalové reprezentace, která prohrála s náhradním týmem České republiky. Škoda Rudi, všechno je fuč, vzkazuje bulvární Bild trenérovi Völlerovi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Jan Rosenauer

S českým B-týmem prohráli Rudiho hoši 1:2. Jak to bude teď dál, ptá se nejprodávanější německý deník. Německo ztroskotalo na Česku, hořce konstatuje berlínský Tagesspiegel. Bez výhry se tedy loučíme s Eurem. Také tento list označuje prohru s náhradním týmem ČR za mimořádně tragickou, a to zejména proto, že němečtí borci měli plnou náruč příležitostí. Německý sen o titulu ztroskotal, konstatuje ekonomický deník Handelsblatt. Vicemistr světa se musí po posledním zápase v základní skupině s mistrovstvím rozloučit.

Konec, všechno je ztraceno, stěžuje se deníku Die Welt kapitán týmu DFB Oliver Kahn. Ve čtvrtek se jede domů. Německá jedenáctka si vytvořila příliš mnoho překážek, které jí brzdily v utkání s týmem českých náhradníků. Potupná porážka pro německý fotbal uzavírá bilanci fotbalové účasti na ME Frankfurter Rundschau. Zvýšené úsilí v druhém poločase přišlo příliš pozdě, dodává list s tím, že reprezentace, stejně jako před 4 roky vypadla už v úvodním kole. I český B-tým, byl lepší uzavírá hořkým poznáním frankfurtský deník.

Mezinárodní skandál kolem týrání iráckých zajatců ve věznici Abú Ghrajb označily londýnské Financial Times za hlavní důvod, proč Spojené státy včera stáhly žádost, aby OSN obnovila imunitu jejich vojáků před stíháním Mezinárodního trestního soudu. Američané o ni požádaly už před dvěma lety, kdy byl tento tribunál zřízen, aby soudil případy mezinárodní genocidy a válečných zločinů.

Zástupce amerického velvyslance při OSN včera přiznal diplomatickou porážku, když řekl, že jeho země nezískala pro svou žádost dostatečnou podporu, a proto se od ní rozhodla ustoupit, aby se vyhnula prodlužování debaty, která vede jen k dalším sporům. Čína, která výjimku z jurisdikce Mezinárodního trestního soudu loni a předloni podpořila, prohlásila, že kvůli poprasku kolem mučení iráckých zajatců je letos požadavek Američanů nepřijatelný, protože by jim dával příliš volnou ruku.

Spojené státy myšlenku Mezinárodního trestního soudu opakovaně ostře kritizovaly, protože se obávaly, že bude projednávat politicky motivované případy. V mezinárodních mírových misích Spojených národů nyní slouží asi 530 Američanů- většina z nich jsou civilní policejní úředníci pracující v mezinárodní správě balkánského Kosova. Financial Times připomínají, že Washington se stále snaží o dvoustranné smlouvy s jednotlivými zeměmi, které by na jejich základě nevydávaly Američany mezinárodnímu soudu. Dohody už podepsalo devadesát států navzdory tlaku, který na ně vyvíjela hlavně Evropská unie, Kanada a Jižní Afrika.

Politické diskuse podnícené americkými prezidentskými volbami se staly námětem komentáře deníku Wall Street Journal. Jeho autora rozzlobil článek poradce bývalého prezidenta Billa Clintona v britském Guardianu, kde napsal, že nynější prezident Bush provozuje něco jako síť gulagů, které rozprostírají od Afghánistánu po Irák, a od kubánského Guantánama po věznice CIA rozmístěné po celém světě.

Takový systém věznic prý existoval naposledy v bývalém Sovětském svazu a po jeho pádu si mezinárodní veřejnost myslela, že se nic podobného nevrátí. Kritik současného Bílého domu navíc srovnal počet padlých amerických vojáků v Iráku s oběťmi východní fronty za druhé světové války. Bushova malá skvělá válka prý vstoupila do stalingradské fáze, kdy se válčilo o jednotlivá města a bojovalo se dům od domu.

Komentátor listu Wall Street Journal k těmto rozmáchlým analogiím podotýká, že Spojené státy nyní vězní asi 10 tisíc nepřátelských bojovníků a že nejhůře bylo Američanům v Iráku během dubna, kdy padlo 122 vojáků. Zcela nesrovnatelná čísla podávají statistiky o sovětských koncentračních táborech - roku 1940 v nich bylo uvězněny asi čtyři miliony lidí. Pokud chce někdo srovnávat americké oběti v Iráku s Němci padlými u Stalingradu, měl by vědět, že jich tam zahynulo sto tisíc. Jde tedy o značné, ale nikoli ojedinělé přehánění.

Někdejší viceprezident Al Gore nedávno obvinil svého politického přemožitele George Bushe, že vyvolal takové rozhořčení a nevůli vůči Američanům, jako žádný jiný vůdce během celých 228 let existence Spojených států. Komentátorovi to připomnělo jeden plakát na Manhattanu, který hlásal: "Když chcete, aby vám lidé věřili, musíte je pořádně rozzlobit."

Jan Černý, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme