Německé pohřební služby využívají nižších cen v českých krematoriích

Tvrdý konkurenční boj se odehrává i na poli pohřebnictví. A některé německé pohřební ústavy využívají levnějších cen v Čechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Majitel pohřební služby Berolina Hartmut Woite | Foto: Klára Stejskalová

Paní v pohřební službě v berlínské čtvrti Charlottenburg vysvětluje jedné zákaznici, v čem spočívá kouzlo zdejších výrazně nižších cen. Nebožtíci se vozí do krematoria v Čechách.

Jako prvního napadlo vozit nebožtíky i pozůstalé na pohřeb za hranice právě majitele této berlínské pohřební služby Berolina, pana Hartmuta Woita, který už několik let využívá služeb krematoria Vysočanské zahrady poblíž Kadaně.

„Když ještě fungovala berlínská zeď, trvalo až 8 týdnů, než byla urna hotová. Tehdy mnozí využívali služeb v NDR. Když zeď padla poohlédl jsem se ještě o kus dál," říká osmašedesátiletý majitel pohřební služby a provází zpravodajku ČRo v Německu Kláru Stejskalovou jednou ze svých berlínských poboček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém trendu v německém pohřebnictví informovala zpravodajka ČRo v Německu Klára Stejskalová

Aby poslední rozloučení vyšlo na co nejnižší částku, nechává si rakve vyrábět v Česku, Polsku, Bulharsku i na Ukrajině. Kvůli sloganu rakve se slevou si vysloužil přezdívku Pohřebák Aldi čili diskontní pohřebák.

„Konkurenti jsou samozřejmě na mně naštvaní a kyselí. Kremace v Německu je ale drahá a řada lidí si své blízké nemůže dovolit důstojně pohřbít. Nabízíme ceny o třetinu nižší než v průměru berlínská krematoria," říká pan Woite.

Cech pohřebnických služeb je k aktivitám pana Woite velmi kritický, protože standard v českých krematoriích prý neodpovídá standardům německým.

V Česku končí stovky německých nebožtíků. Pozůstalé láká levnější kremace

Číst článek

„To je absolutní nesmysl. Jsou lidi, co tvrdí, že tam může dojít k záměně. Ale jde jenom o tvrdý konkurenční boj. Krematorium ve Vysočanech je nové, čisté, všechno tam řádně funguje," ohrazuje se pan Woite.

Pro některé je představa zpopelnění příbuzného a obřad v neznámé cizině děsivou představou. Takovým pan Woite nabídne kremaci v Berlíně nebo sousední Postupimi. Většinu, která mívá hlouběji do kapsy, se ale snaží přesvědčit k využití služeb českého krematoria. A na nedostatek zákazníků si nemůže stěžovat.

Rakev s cenovkou | Foto: Klára Stejskalová

„V průměru odvezeme do Česka kolem 800 - 900 zesnulých každý rok," říká pan Woite a není ale zdaleka jediný, kdo využívá služeb českého pohřebního ústavu.

Pan Woite se nijak nebrání označení obchodník se smrtí.

„Ano, obchodujeme se smrtí. Ale má to i své pozitivní stránky. Použít slovo zábava v této branži asi nejde. Ale když vidíte smuteční hosty, že jsou spokojeni s tím, co pro ně člověk udělal, tak mi to přináší vnitřní uspokojení," uzavírá Hartmut Woite.

Klára Stejskalová, bre, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme