Německé politiky pobouřil projev tureckého premiéra před krajany

Velmi ostré reakce vyvolal v Německu víkendový projev tureckého premiéra Erdogana před krajany v Kolíně nad Rýnem. Ten mimo jiné obsahoval výzvu Turkům žijícím v Německu, aby se nenechali asimilovat. Konzervativní němečtí politici Erdoganovi vyčítají nacionalistické tendence.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Recep Tayyip Erdogan | Foto: OSN

Do tureckého premiéra se "obul" hlavně šéf bavorské CSU Günther Beckstein. Ten se podle vlastních slov ujistil, že "tendence žít v ghettech se děje s podporou turecké vlády". Erdogan v projevu před dvaceti tisíci Turky sice své krajany nabádal k "integraci a osvojení si německého jazyka", zároveň ale tureckou menšinu vyzval, aby se "v Německu neasimilovala a uchovala si vazbu na Turecko".

Erdogan se kromě toho vyslovil pro vznik tureckých škol a univerzit na území Německa. Na to reagovala i kancléřka Angela Merkelová, která prý nemá nic proti německo-tureckým gymnáziím, ovšem s turečtinou coby cizím jazykem. Erdoganův kontroverzní výrok na téma asimilace přistěhovalců ale podle Merkelové ukazuje potřebu si o této věci promluvit.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme