Německé regiony postižené letošními povodněmi trápí invaze komárů

Labe, Dunaj i Mulda se dávno vrátily do svých koryt. Lidé v oblastech postižených letošními katastrofálními povodněmi ale nadále bojují s následky přírodní katastrofy. Kromě starostí s opravami domů, farem a živností čelí Německo v těchto horkých dnech komáří invazi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komár Anopheles gambiae | Foto: Centers for Disease Control and Prevention, James D. Gathany

Zůstat při natáčení ve vesnici Griebo v klidu je složité. Na člověka tu stále utočí krvelační komáři. Griebo leží na pravém břehu Labe kousek od Wittenbergu. Před dvěma měsíci tu bojovali se záplavami. Teď s tisíci agresivních komárů.

„Momentálně je nemožné sedět venku. Kšefty po sedmé večer šly úplně do háje. Jakmile se objeví komáři, lidé co nejrychleji zaplatí a jdou pryč,“ líčí majitel malého bistra ležícího poblíž labského břehu.

Podobné problémy má i majitel restaurace Elbterrasen. „Samozřejmě že to náš podnik poškozuje. Navíc je tu nebezpečí, že komáři mohou přenášet nebezpečné nemoci, když v lesích zahynula při povodních spousta zvířat."

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s komáry v Německu informovala zahraniční zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Komáři trápí všechny. Pan Voss měl na zahrádce před dvěma měsíci metr vody, teď se snaží dát své okrasné záhonky opět do pořádku. Navzdory různým repelentům má na nohou jeden štípanec vedle druhého.

„Dnes to bylo zcela šílené. Člověk se je snaží zabíjet, soused vedle měl dlouhé kalhoty, vysoké boty a stejně je poštípaný.“ Soused přizvukuje: „Jsou skutečně agresivní, spreje nepomáhají.“

Záchranou by měl být prostředek BTI, Mikrobiologický preparát, který by měl hubit komáří larvy. Nad rizikovými oblastmi ho stříkali z vrtulníků, jinde rozhazovali granuláty. Ne všichni ale jeho použití schvalují.

„Stavíme se k použité látce BTI kriticky, protože vědecké studie ukazují, že prostředek hubí i larvy dalšího hmyzu,“ říká Lars Stratman z organizace BUND. Lidé trpící nálety komárů tento argument nijak nepřesvědčuje.

Bohužel ani BTI není zcela účinný, jeho problémem je, že ničí pouze larvy. Miliony komárů tak budou obyvatele Grieba i dalších měst trápit zřejmě až do zimy.

Klára Stejskalová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme