Německé státní zastupitelství odmítá propuštění dalšího teroristy RAF

Německé státní zastupitelství je proti omilostnění bývalého teroristy Frakce Rudé armády Christiana Klara. Ten si ve vězení odpykává šest doživotních trestů za vraždy z nechvalně proslulého "německého podzimu" roku 1977. Klarovu žádost o milost teď posuzuje prezident Horst Köhler. V Německu téma rozpoutalo ostrou diskusi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Klar | Zdroj: ČTK

Státní zástupce Rainer Griesbaum argumentuje tím, že Christian Klar "ještě nedospěl" tam, kam další teroristka takzvané "druhé generace" RAF Brigitte Mohnhauptová. Ta měla na svědomí stejné zločiny a o víkendu byla z vězení po 24 letech podmínečně propuštěna. 24 let byla soudem stanovená minimální hranice, kterou si teroristka vzhledem k závažnosti provinění musela odpykat.

U Klara je tato hranice ještě o dva roky vyšší. Griesbaum tvrdí, že se Mohnhauptová se svými činy "opravdu vypořádala" a že vnímá utrpení obětí a jejich pozůstalých. "K tomuto bodu ještě Klar nedorazil," uvedl doslova státní zástupce, který nevidí důvod k omilostnění bývalého teroristy.

Na rozhodování prezidenta Köhlera ale postoj spolkového státního zastupitelství nemá žádný vliv. Pokud hlava státu Klarově žádosti nevyhoví, zůstane ex-terorista ve vězení minimálně do ledna 2009.

Jiří Hošek, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme