Německé strany vedou prudkou předvolební debatu o daňové zátěži

Měly by se daňové sazby v době hospodářské krize snižovat nebo naopak zvyšovat? V Německu se z této otázky stává ústřední téma kampaně před podzimními volbami do Spolkového sněmu. Protichůdné názory panují taky uvnitř jednotlivých stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bundestag | Foto: Jiří Hošek

Typickým příkladem je křesťansko-demokratická unie CDU kancléřky Merkelové, která dnes spolu s bavorskou CSU představí společný předvolební program. Ten by měl počítat s daňovými úlevami pro domácnosti i firmy v celkové výši 15 miliard eur.

Sama Angela Merkelová je kategoricky proti zvyšovaní DPH, o kterém mluví sociální demokraté nebo Zelení. Vlivný ministerský předseda Bádenska-Württemberska za CDU Oettinger si ale dokáže představit posun snížené sazby DPH směrem vzhůru.

Jeho kolega ze Saska-Anhaltska Böhmer pak volá po zvýšení daňové sazby pro nejbohatší Němce. Šéf CSU Seehofer naopak tvrdí, že nepodepíše žádnou koaliční dohodu, která by obsahovala zvyšování daní.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme