Německé úřady hledají další ubytovny pro uprchlíky. V Berlíně jsou i ve sportovní hale

V Německu chybí ubytovny pro uprchlíky. Podle odhadů je potřeba najít v krátké době na 150 tisíc postelí pod střechou. Úřady fungují už několik měsíců v neustálém výjimečném stavu, ve kterém hledají jakákoli provizorní řešení. V Berlíně bydlí uprchlíci už několik měsíců například i v nafukovací sportovní hale.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina migrantů po příjezdu do Berlína (ilustrační foto)

Skupina migrantů po příjezdu do Berlína (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Je to velká hala, do které by se vešlo několik tenisových kurtů. Podlaha ze dřeva, po stranách jsou kóje a v nich palandy. Uprostřed haly společenský prostor, jídelní stoly, křesla a také dětský koutek.

"Sociální úřad za uprchlíky platí ubytování, stravování, hygienické potřeby a další služby, které v této ubytovně poskytujeme," říká Nada Chamsedinneová. Je sociální pracovnice, uprchlíkům z této haly pomáhá na úřadech nebo u lékaře, pomáhá jim adaptovat se v novém prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německé úřady hledají ubytovny pro uprchlíky, kde se dá, informuje zpravodaj ČRo Pavel Polák

Alania přišla ze syrského města Daraa, je jí 34 let, pracovala jako porodní asistentka. Její tříletý syn si hraje na koberci s kostkami.

Utíkala balkánskou cestou, doma nechala manžela, se kterým společně našetřila na útěk. Alania se usmívá, těžkou cestu má sebou.

"Posílala jsem manželovi zprávy, jak se nám daří a kde jsme. Hodně se o nás bál, protože někdy jsem mu nemohla dát vědět třeba i celý den. Teď má velkou radost, protože ví, že jsme v bezpečí. I já si připadám jako ve snu."

Alania doufá, že za ní manžel v rámci slučovaní rodin legálně a hlavně brzy přijede.

Kdy se pro nás vrátíš? Čekáme na tebe

S mobilem v ruce sedí u stolu Mohamed, řidič autobusu, je tu teprve pár týdnů, je také ze Sýrie, z Damašku, kde má ženu a dvě děti. Na mobilu mi ukazuje videozprávu nejmladšího syna.

Syn se ho tam ptá: „Kdy se pro nás vrátíš? Nemáme jídlo, vodu, čekáme na tebe.“

"Jsem Německu vděčný za to, co pro mě - pro nás - dělá. Doufám, že brzy budu mít u sebe i svou rodinu,“ říká Mohamed.

V hale jsou také dobrovolníci, rozdávají jídlo nebo učí němčinu. Zdarma vedle svých běžných zaměstnání

"Dobrovolníků sem chodí spousta," říká Nada Chamsedinneová.

Nafukovací hala měla být provizorním řešením, ale berlínská radnice její provoz stále a stále prodlužuje. Postelí pro uprchlíky je pořád velký nedostatek.

Běženci čekající na nádraží v Mnichově na přesun autobusy do Erfurtu (ilustrační foto) | Foto: ČTK/AP

Pavel Polák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme