Německé úřady propustily novináře Al-Džazíry, o jehož vydání žádal Egypt

Německo propustilo zadržovaného novináře televize Al-Džazíra Ahmada Mansúra. Vyšetřovatelé proti němu nevznesli žádná obvinění. O jeho vydání žádal Egypt. Německé ministerstvo zahraničí ale už dříve prohlásilo, že novináře, který má egyptské a britské občanství, nevydá do žádné země, kde by mu hrozil trest smrti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ahmada Mansúra po propuštění v Berlíně vítali  jeho příznivci

Ahmada Mansúra po propuštění v Berlíně vítali jeho příznivci | Zdroj: Reuters

Egyptské úřady do poslední chvíle působily dojmem, že si jsou stoprocentně jisté tím, že Ahmada Mansúra získají. Například deník Šurúk tvrdil, že egyptské úřady očekávají Mansúrovo převzetí během několika málo hodin.

Stejný zdroj také tvrdí, že egyptský Interpol zaslal do Berlína důkazy v podobě videomateriálů, na kterých je údajně vidět, že Ahmad Mansúr se skutečně účastnil mučení nejmenovaného právníka v roce 2011 na náměstí Tahrír. Právě za tento skutek poslal egyptský soud 52letého novináře na 15 let do vězení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německo propustilo zadržovaného novináře Al-Džazíry, o jehož vydání žádal Egypt. Mluvil o tom káhirský zpravodaj ČRo Štěpán Macháček

Okolnosti Mansúrova zadržení v Německu jsou doteď nejasné. V sobotu odvysílal z Berlína interview s jedním německým orientalistou a poté se chystal na cestu do domovského Kataru. Německá policie ho zadržela při nástupu do letadla. Není přitom jasné, na čí žádost tak učinila – zda na žádost Interpolu nebo přímo egyptských úřadů.

Německé ministerstvo zahraničí dnes jednu chvíli tvrdilo, že egyptská obvinění proti Ahmadu Mansúrovi je třeba brát vážně. Krátce na to ale německé úřady zpochybnily důvěryhodnost egyptských soudů.

Mansúr byl kvůli obvinění z mučení právníka na náměstí Tahrír odsouzen loni v nepřítomnosti. Podle egyptských úřadů by novinář navíc mohl být obviněný i z urážky policie a armády, což už jsou obvinění, která zavánějí typicky egyptským postupem proti politicky nepohodlným osobám.

Ahmad Mansúr je jeden z nejstarších moderátorů Al-Džazíry a velice známý novinář v arabském světě. Vede politické diskuse a jedním z jeho posledních počinů byl například rozhovor s Abú Muhammadem, což je šéf syrské organizace An-Nusrá, jedné z islamistických organizací, které v Sýrii bojují.

Moderátor televize Al-Džazíra Ahmad Mansúr (na nedatovaném snímku) | Foto: ČTK/AP

Štěpán Macháček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme