V Německu stále může vzniknout ‚Jamajka‘. Laschet vidí po jednání se Zelenými možnost koalice

Německé parlamentní volby jsme nevyhráli, ale stále máme možnost sestavit vládní koalici. V úterý to po jednání se Zelenými prohlásil kancléřský kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet. Spolupředseda Zelených Robert Habeck řekl, že jednání s CDU/CSU chce společně s liberální FDP vyhodnotit, což označil za úkol pro nadcházející dva dny.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda Křesťanskodemokratické unie Armin Laschet | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zářijové volby v Německu vyhrála sociální demokracie (SPD) kancléřského kandidáta Olafa Scholze. Scholz i Laschet se ale v sestavení vlády neobejdou bez Zelených a FDP, pokračování stávající velké koalice CDU/CSU a SPD se nejeví jako pravděpodobné.

Semafor, nebo Jamajka? Klíč k německé koalici drží Zelení a liberálové, boj sehrají o post ministra financí

Číst článek

„Máme možnosti sestavit koalici a jednou z nich je Jamajka,“ řekl Laschet s použitím výrazu podle barev jamajské vlajky, která odpovídá stranickým barvám konzervativců (černá), Zelených (zelená) a liberálů (žlutá). „Myslím si, že protiklady nejsou nepřekonatelné,“ uvedl po jednání.

O konstruktivním rozhovoru mluvil i bavorský premiér Markus Söder, který je zároveň předsedou Křesťansko-sociální unie (CSU). Bavorská CSU tvoří s Křesťanskodemokratickou unií (CDU) předsedy Lascheta na spolkové úrovni konzervativní unii.

Laschet řekl, že tématem schůzky bylo určení společných postojů, hledání mostů přes rozpory a hodnocení stability společných programových pilířů. „Nejvíce jsme se přiblížili u tématu ochrany klimatu,“ řekl. Poznamenal také, že unie má zájem v jednáních se Zelenými i FDP pokračovat.

Annalena Baerbocková, která Zelené do voleb vedla jako kancléřská kandidátka, řekla, že možný vznik vládní koalice ze třech politických subjektů vyžaduje vážnost, což si Zelení podle ní dobře uvědomují.

Stejný názor měl i Habeck, který společně s Baerbockovou Zeleným šéfuje. „Možné programové průniky jsme změřili,“ řekl Habeck s tím, že nyní je třeba jednání vyhodnotit. „A na to si vezmeme dva dny čas,“ dodal.

Němci chtějí vládu sociální demokracie, Zelených a FDP, řekl Scholz. Dohodu by chtěl do Vánoc

Číst článek

Volby v Německu se konaly 26. září a těsně v nich zvítězila SPD s 25,7 procenta hlasů, druhá skončila unie s 24,1 procenta hlasů. Analytici očekávají, že vznik vlády potrvá dlouhé týdny až měsíce, takže dosluhující kancléřka Angela Merkelová by mohla zemi vést i do Vánoc. Merkelová po 16 letech v kancléřství odchází z politiky.

Krátce po volbách společně jednali Zelení s liberály, aby si ujasnili programové priority. Role těchto dvou stran je zásadní, neboť jejich podpora dovede do kancléřství Scholze, nebo naopak Lascheta.

Scholz ještě v minulém týdnu jednal s FDP i Zelenými, zatímco CDU/CSU debatovala s liberály. Dnes pak unie první kolo předběžných rozhovorů uzavřela schůzkou se Zelenými.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme