Německé volby definitivně vyhráli sociální demokraté se Zelenými

Podle konečných výsledků německé parlamentní volby vyhráli sociální demokraté Gerharda Schrödera a jejich spojenci Zelení. Sociálnědemokratický kancléř Gerhard Schröder a jeho ministr zahraničí ze strany Zelených Joschka Fischer v noci oznámili, že chtějí pokračovat v dosavadní koalici a že brzy zahájí koaliční rozhovory.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder | Foto: ČTK/AP

Pokračování spolupráce oznámili Schröder a Fischer společně davu stoupenců svých stran. Učinili tak krátce poté, co poslední zpřesněné odhady výsledků voleb dávaly koalici těsnou většinu v parlamentu.

Vítězství SPD a Zelených nepřímo připustil i konzervativní kandidát na kancléře Edmund Stoiber, když řekl, že vláda sociálních demokratů a Zelených nebude trvat déle než rok. Stoiber se totiž domnívá, že koalice SPD a Zelených bude s nepatrnou většinou v parlamentu nestabilní. SPD získala 38,5 a Zelení 8,6 procenta hlasů, což znamená 251 a 55 mandátů ve 603členném Spolkovém sněmu. Konzervativní blok CDU/CSU bavorského zemského premiéra Edmunda Stoibera získal 38,5 procenta hlasů, což znamená 248 poslaneckých křesel.

Hlavním vítězem voleb je ale Strana zelených. Ti získali nečekaně téměř 9 procent hasů. Jejich možný konkurent FDP se sedmi procenty zaostal za svými volebními touhami hned o jedenáct procent. Kancléř Schröder vzdal na prvním povolebním mítinku hold voličům i svým koaličním partnerům: "Přesvědčili jsme mnoho lidí i mladých, že rovnováha ekonomiky a ekologie má nadále pokračovat."

Evropská unie se neobává, že výsledek německých voleb by nějak ohrozil rozšíření o nové státy. Unie sleduje těsný výsledek hlasování do Bundestagu s velkým očekáváním a věří, že se rychle podaří sestavit stabilní vládu. Evropská unie čekala na německé volby jako na smilování. Německé volební klání od jara znemožňovalo jednat s kandidátskými státy o finančních otázkách jako jsou dotace pro zemědělce. Dánský premiér Rasmussen jménem Unie prohlásil, že volby je zatím předčasné komentovat. "Co se týče rozšíření Unie, nijak mne německé volby neznepokojily. Jsme přesvědčen, že v prosinci rozhodneme o přijetí nových zemí," uvedl Rasmussen.

Polsko bude spolupracovat s každou vládou Spolkové republiky. Komentoval těsné výsledky německých voleb polský prezident Aleksander Kwašniewski. Podle něj je dobře, že na rozdíl například od francouzské politické scény vykázala ta německá velkou stabilitu. První reakce polského premiéra Leszka Millera na výsledky německých voleb zaznamenal náš varšavský zpravodaj Pavel Novák. Leszek Miller je spokojený s tím, že v čele německé vlády zůstane dosavadní kancléř Gerhard Schröder. Strana SPD jsou naši dobří známí, spojuje nás s nimi pouto porozumění. Mezi naším svazem demokratické levice a sociálními demokraty kancléře Schrödera jsou velmi dobré kontakty, uvedl premiér Miller. "To všechno ve mně vzbuzuje přesvědčení, že je to dobře, že v Německu bude nadále vládnout koalice SPD a Zelených a že Gerhard Schröder bude kancléřem," řekl Leszek Miller.

Z ruských politiků se zatím k výsledkům voleb vyslovil pouze předseda dolní komory parlamentu Státní dumy Genadij Selezňov. Označil je za naprosto očekávané. "Jsem přesvědčen, že lídr SPD Gerhard Schröder povede stranu v koalici se Zelenými k vítězství," prohlásil předseda ruské Státní dumy. Televizní a rozhlasové stanice informují, že u moci v Německu zůstane současná vládní koalice sociálních demokratů a Zelených. Média oceňují úspěšnost předvolební kampaně Zelených a v souvislosti s volbami také připomínají, že je Německo jedním z hlavních obchodních partnerů Rusku.

Markéta Kaclová, Milan Fridrich, Zdenka Turková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme