Do Spolkového sněmu mohou letos poprvé volit i Němci s hendikepem, kteří mají zákonného zástupce

Na 85 tisíc dospělých Němců s hendikepem, kteří musejí mít zákonného zástupce, bude letos poprvé volit ve volbách do Spolkového sněmu. Informoval o tom server Deutsche Welle. Pro aktivisty a neziskové organizace to znamená velký úspěch – trvalo roky, než se jim podařilo volební právo pro tuto skupinu obyvatel vybojovat.

Tento článek je více než rok starý.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolkový sněm v Berlíně

Spolkový sněm v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová | Zdroj: Český rozhlas

„Politici mohli změnit zákon kdykoli. Museli jsme ale nakonec podat žalobu, abychom se dostali tam, kde teď jsme,“ říká Peer Brocke, mluvčí Lebenshilfe, největší německé neziskové organizace bojující za práva lidí s postižením.

Podle Brockeho podporu pro povolení volebního práva pro všechny dospělé podpořily i menší německé politické strany, jakými jsou Zelení, Levice a sociální demokraté.

Podmínky pro demokratické volby v Rusku neexistují. Jednotné Rusko si udrží většinu, tvrdí politolog

Číst článek

Byla to hlavně CDU dosluhující spolkové kancléřky Angely Merkelové, která bránila v tom, aby návrh prošel.

Častým argumentem proti udělení volebního práva některým zdravotně hendikepovaným bylo tvrzení, že si nedokážou vytvořit vlastní názor nebo pochopit, o co vlastně jde.

Podle Jürgena Dusela, poradce německé vlády pro otázky hendikepovaných, ale lidé s postižením netvoří homogenní skupinu. „Vyloučení některých z nich z voleb tak bylo nejen neférové, ale i protiústavní. Bez zařazení není žádná demokracie,“ přibližuje.

Nejvyšší soud dal tomuto názoru za pravdu v roce 2019. Deutche Welle upřesňuje, že nově budou moci svůj hlas odevzdat desítky tisíc Němců, kteří trpí různými poruchami učení. Volit dosud nemohla ani část lidí s fyzickým hendikepem, kteří se bez opatrovníka, respektive zákonného zástupce neobejdou. Jejich doprovodu totiž nebylo vždy umožněno při hlasování asistovat.

Německo má temnou minulost, co se týče práv lidí s postižením. Nacistický režim jich v minulosti zavraždil téměř 300 tisíc. Stát v tomto ohledu i v současnosti zaostává za svými spojenci. Ve Velké Británii, Francii a Spojených státech mají hendikepovaní právo volit už dlouho.

svi Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme