Německého penzistu vyhodili z bytu kvůli kouření. Brání se u soudu. Zatím úspěšně

Až k nejvyššímu německému soudu v Karlsruhe doputoval případ důchodce Friedhelma Adolfse z Düsseldorfu. Ten už několik let bojuje za své právo kouřit v pronajatém bytě tolik cigaret, kolik se mu zlíbí. Majitelka domu mu vypověděla nájemní smlouvu a chtěla na nikotinu závislého staříka nechat okamžitě vystěhovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cigarety, kouření, tabák (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Penzista Friedhelm Adolfs bydlí v nájemním bytě více než 40 let. V jeho smlouvě není napsáno, že se v bytě nesmí kouřit. Navíc podle německých zákonů platí, že pokud není určeno jinak, je kouření v pronajatých bytech povoleno.

Ze soudních spisů vyplývá, že šestasedmdesátiletý Friedhelm Adolfs nevětrá, po bytě jsou přeplněné popelníky a nikotinový zápach se táhne schodištěm, na což si stěžují ostatní nájemníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Německý penzista dostal výpověď z bytu kvůli kouření. Brání se u soudu. Mluvil o tom zpravodaj ČRo v Německu Pavel Polák

Majitelka se snažila přimět důchodce k tomu, aby zlepšil kvalitu ovzduší ve společných prostorách. To prý důchodce odmítl s tím, že si doma může kouřit, jak chce a kolik cigaret chce.

Na to mu majitelka dala v roce 2013 okamžitou výpověď. Penzista si to nechtěl nechat líbit, a proto se rozeběhl soudní proces.

Soud v Düsseldorfu dal majitelce domu za pravdu. Adolfsovi potom hrozilo nucené vystěhování. Odvolal se však a případ se dostal až k nejvyššímu soudu. Jeho soudci zjistili pochybení u nižšího soudu v Düsseldorfu.

Dokazování bylo údajně chatrné, nebyl dostatek svědků, neproběhlo měření škodlivin na schodišti a na chodbách, které by potom oprávnilo okamžitou výpověď.

Případ se proto vrací zpět do Düsseldorfu a Friedhelm Adolfs může dál bydlet v pronajatém bytě.

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme