Německem hýbe skandál kolem zatčení údajných agentů BND v Kosovu

Německem zmítá nevídaná aféra kolem zatčení tří údajných agentů Spolkové zpravodajské služby v kosovské Prištině. Tamní úřady trojlístek viní z bombového útoku na budovu, ve které má své sídlo mise Evropské unie. Spolková vláda podíl na atentátu, ke kterému došlo 14. listopadu, kategoricky popřela.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Údajní agenti Spolkové zpravodajské služby zatčeni v  Prištině

Údajní agenti Spolkové zpravodajské služby zatčeni v Prištině | Zdroj: ČTK

V celé mimořádně citlivé kauze je řada nejasností. Není například zřejmé, zda trojice zadržených je skutečně agenty zpravodajské služby BND nebo byla jen zapůjčena bundeswehrem.

Berlín popírá, že by muži byli zapleteni do útoku trhavinou na sídlo mise EULEX. Ohledně aktivit a úkolů německých agentů v Kosovu ale jak vláda, tak kontrolní výbor Spolkového sněmu pro činnost zpravodajských služeb mlčí.

Podle jedné z verzí kosovští extremisté prozradili policii identitu agentů pohybujících se na místě činu, aby odvedli pozornost od skutečných pachatelů. Jiná varianta předpokládá, že atentát byl cílenou provokaci BND, s cílem oživit stagnující debatu ohledně uznání nezávislosti Kosova.

Přečtěte si také:
Exploze otřásla sídlem Mezinárodní civilní správy v Kosovu
Německá zpravodajská služba čelí vážnému skandálu
Elitní němečtí policisté a vojáci měli cvičit jednotky libyjského vůdce Kaddáfího

Jiří Hošek, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme