Německem opět putuje vlak s jaderným odpadem, protesty jsou mírnější

Napříč Německem putuje další nebezpečný vlak s jaderným odpadem. A to jen pět týdnů po bouřlivých protestech, které provázely cestu s vyhořelým jaderným palivem do meziskladu v Gorlebenu. Tentokrát se ale přesun odehrává v mnohem větším utajení a zatím i bez větších protestů odpůrců jaderné energie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transport jaderného paliva z Francie do německého Lubminu provázejí mírnější protesty | Foto: AFP

Náklad je tentokrát o poznání menší, obsahuje čtyři speciální kontejnery Castor se dvěma a půl tisíce palivových tyčí z jaderného výzkumného centra v Karlsruhe a lodi Otto Hahn.

Přehrát

00:00 / 00:00

Transport jaderného paliva z Francie do německého Lubminu sleduje zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

Poslední roky byl tento nebezpečný materiál, který nelze nijak recyklovat, ve francouzském jaderném centru Cadarache.

O jeho převozu do meziskladu do Lubminu na pobřeží Baltského moře u polských hranic rozhodla německá vláda už v roce 2001. Tehdy byl ministrem vlády pro životní prostředí dnešní šéf frakce Zelených v parlamentu Jürgen Trittin, proto nelze čekat tak silný odpor této strany jako u jiných transportů.

Cesta je také v mnohem větším utajení a neví se přesně, kudy vlak pojede. Mezisklad Lubmin navíc leží na území bývalé NDR, kde protiatomové hnutí nemá takovou tradici jak v Gorlebenu.

Transport zdržel nález bomby z války

Vlak by měl do cíle dorazit ve čtvrtek, pokud se někde nezdrží vzhledem k problémům s počasím. Právě skutečnost, že se transport vydal na cestu v silném mrazu a hustém sněžení, navíc po kolejích, které nejsou v dobrém stavu, kritizují mnohé organizace.

Jízdu však zatím nezkomplikovalo ani tak počasí nebo demonstranti, ale nález nevybuchlé letecké bomby z druhé světové války nedaleko nákladového nádraží v Saarbrückenu. Kvůli tomu vlak nabral zpoždění. Teď už jede napříč Německem, jeho trasu sleduje vrtulník a v pohotovosti jsou bezpečnostní síly.

Na dnešní podvečer je svolaný mítink ve městě Halle, kterým by měl transport také projíždět. Antiatomoví aktivisté dali najevo, že se nehodlají poutat ke kolejnicím, ale protest má být spíše symbolický. Největší akci, demonstraci v sedě, plánují na posledních 22 kilometrů. Nasazeno je zatím i výrazně méně policistů, než tomu bylo před pěti týdny.

Klára Stejskalová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme