Německo a Dánsko spojí 19 kilometrů dlouhý most přes Fehmarnskou úžinu

Devatenáct kilometrů bude měřit obří most, který má v roce 2018 překlenout Fehmarnskou úžinu mezi Německem a Dánskem. Zahájení kontroverzní stavby dnes podpisem mezistátní smlouvy stvrdili ministři dopravy obou zemí. Projekt se nelíbí ani ekologům ani některým politikům na severu Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

podpis smlouvy o výstavbě mostu mezi Německem a Dánskem | Foto: AFP

Premiér Šlesvicka-Holštýnska Carstensen přemostění Fehmarnu vítá coby významný přelom ve zlepšování infrastruktury Severní Evropy.

Jeho kolega ze sousedního Meklenburska-Předního Pomořanska Ringstorff si ale myslí, že most je zbytečný. Politik SPD se taky ostře postavil proti subvencování projektu a jakýmkoli státním garancím.

I další politici si myslí, že most ohrozí jiné dopravní projekty v Severním Německu a bude znamenat přílišnou konkurenci pro trajektovou dopravu. Ochránci přírody si zase myslí, že obří stavba bude mít negativní dopady na mořské savce a ptačí říši.

Mnohem větší zájem na realizaci projektu má Dánsko, které také na svých bedrech ponese velkou většinu finančních nákladů. Ty se mají vyšplhat na více než pět a půl miliardy eur. Na mostě, který dopravu mezi Hamburkem a Kodaní zkrátí o hodinu, se bude vybírat mýtné, a to v předpokládané výši 60 eur.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme