Německo a Francie dnes jednaly o reformách EU

Nejvyšší představitelé Francie a Německa se dnes ve Vittelu na východě Francie sešli k pravidelnému půlročnímu summitu, kterému by tentokrát měla dominovat reforma evropských institucí před nadcházející vrcholnou schůzkou v Nice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pokud jde o přerozdělení hlasů v Radě ministrů EU, Německo usiluje o větší počet hlasů vzhledem k tomu, že má 80 miliónů obyvatel, zatímco Francie 60 miliónů. Obě země, stejně jako Itálie a Británie mají v radě nyní stejnou váhu.

Další oblastí, v níž se oba státy tvořící tradiční „motor“ unie chtějí před Nice shodnout, je podoba Evropské komise. Francouzští představitelé hovoří v poslední době o kompromisu, který by mohl uklidnit menší státy usilující o zachování svého zástupce v komisi. Tato možnost předpokládá udržení formule „jedna země-jeden komisař“ až do vstupu určitého počtu nových členů. Pak by byl počet komisařů limitován a země by se na křeslech EK střídaly na principu rotace.

Jinou spornou oblastí před Nice, kde by na závěr francouzského předsednictví měla být v prosinci završena mezivládní konference o reformě institucí, je rozšiřování témat pro hlasování kvalifikovanou většinou namísto dosavadního konsensu. Každá země má svá oblíbená témata, kde si chce ponechat právo veta. Francie tak chce nadále kontrolovat kulturní oblast a Německo chce mít dohled nad otázkami týkajícími se azylu.

Jednání francouzsko-německého summitu bezpochyby zasáhne i nynější panika kolem tzv.nemoci šílených krav ve Francii a spory o transporty německých jaderných odpadů do francouzského střediska na jejich zpracování v La Hague, které byly zastaveny v květnu 1998.

O snaze dosáhnout konkrétní dohody před Nice svědčí i odklon od protokolu předcházejících schůzek, kdy německý kancléř Gerhard Schröder jednal s pravicovým francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem a levicovým premiérem Lionelem Jospinem odděleně. Tentokrát jednají ihned od začátku summitu všichni tři pohromadě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme