Německo a Rusko dnes podepíší dohodu o výstavbě obřího plynovodu

V Berlíně dnes německý kancléř Gerhard Schröder a ruský prezident Vladimír Putin podepíší dohodu o výstavbě gigantického plynovodu z Ruska do Německa po dně Baltického moře. Polsko však proti tomu hlasitě protestuje. Varšava za tím vidí politické důvody a snahu obejít Polsko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braniborská brána

Braniborská brána | Foto: europa.eu.int

Polsko počítalo s výstavbou druhé větve jamalského plynovodu a plynovodem z Norska. Obojí dnešním podpisem rusko-německé dohody padá. Možný příští premiér Jan Rokita ale nevidí chyby na polské straně.

"S kritikou naší diplomacie bych nakládal opatrně. Kritiku si spíše zaslouží nedostatek evropské solidarity německé vlády," prohlásil Jan Rokita. "Investice do tohoto plynovodu je pro Polsko nepříznivá. Je to krok, který nezlepšuje energetickou bezpečnost státu," domnívá se ekonom Tomasz Chmal.

Politici obviňují Německo, že navzdory slibům jedná s Moskvou za zády Polska a že není solidární s partnery v Evropské unii. Její komisi pak kritizují za to, že výstavbě plynovodu nezabránila. Domnívají se, že Vladimir Putin chtěl jednak před volbami podpořit svého přítele kancléře Gerharda Schrödera a zároveň potrestat Varšavu za podporu revolucí na Ukrajině a v Gruzii.

Martin Dorazín, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme