Německo a Švýcarsko si posvítí na černá konta

Na společné smlouvě v daňové oblasti se předběžně dohodly Německo a Švýcarsko. Alpská země by už do budoucna neměla dělat rozdíl mezi daňovým podvodem a daňovým únikem, který byl dosud do značné míry beztrestný. Dohoda má být potvrzením toho, že nedávná aféra kolem nákupu kradených bankovních údajů, vztahy obou zemí nepoškodila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dolarové bankovky | Foto: Photos8.com (Free Stock Photos)

Vzájemná dohoda o zamezení dvojího zdanění podle standardů OECD počítá i s výměnou citlivých informací mezi úřady obou zemí. Švýcarsko ale prosadilo, že se bude týkat pouze nových případů.

Odhaduje se, že asi 100.000 německých občanů převedlo na švýcarská konta 20 miliard eur, které neprošly zdaněním. Země helvétského kříže se dlouhodobě zavázala tento problém řešit.

Švýcarsko chce smlouvou s Německem i s dalšími zeměmi zabránit tomu, aby se dostalo na černou listinu států OECD. Výměnou za spolupráci s německými úřady získají švýcarské bankovní domy lepší přístup na německých finanční trh.

Dohodu ještě musejí schválit vlády a parlamenty obou zemí.

Jiří Hošek, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme