Německého poslance AfD zatkla policie. Při razii u spolku, jehož je členem, našla nacistické symboly

Zákonodárce bavorského regionálního parlamentu za krajně pravicové uskupení Alternative für Deutschland (AfD) Daniela Halembu v pondělí zatkla policie. Nově zvolený politik je obviněn mimo jiné z vystavování zakázaných totalitních symbolů. Sousedé bratrstva Teutonia Praha, kterého je členem, si stěžovali, že často slyší nacistický pozdrav „Sieg Heil“.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební kampaň Alernativy pro Německo (AfD)

Dvaadvacetiletého poslance krajně pravicové strany Alternativa pro Německo (AfD) zatkla policie (ilustrační foto) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Dvaadvacetiletý Halemba se podle deníku The Guardian měl v pondělí poprvé zúčastnit zasedání spolkového parlamentu. Mladík je členem studentského spolku Teutonia Praha, jehož prostory v září prohledala policie.

Konec ‚nelidských aktivit‘ mezinárodního neonacismu. Německo zakázalo hnutí Hammerskins

Číst článek

Policie uvedla, že během razie nalezla symboly, které jsou v Německu považovány za zakázané. Byly mezi nimi i nacistické symboly včetně hákového kříže.

Lidé z blízkého okolí si také stěžovali, že zevnitř budovy, kde má spolek prostory, často slýchali provolání nacistického pozdravu „Sieg Heil“.

Halemba se do spolku Teutonie Praha, členské organizace německého buršáckého a také studentského sdružení majícího blízko k extrémním projevům krajní pravice, přihlásil jako student práv v německém Würzburgu.

Jako svůj politický vzor označil Björna Höcke, který proslul řadou kontroverzních výroků. V roce 2017 například označil berlínský památník holocaustu za „památník hanby“ a vyzval ke konci omluv za německou nacistickou minulost.

Za svůj výrok se později omluvil, aktivisté následně zmenšenou podobu památníků vystavěli hned vedle Höckeho domu ve vesnici Bornhagen.

Nezákonný zatykač?

Mluvčí prokuratury podle Guardianu uvedl, že Halemba bude předveden před soud v pondělí nebo v úterý. Obvinění podle něj zahrnuje podněcování k rasistickým útokům.

Alternativa pro Německo posiluje. Přihlíží tomu ‚jejich člověk‘ Klaus, voličům nevadí posun do extrému

Číst článek

Samotný Halemba se proti svému zatčení ohradil na videu, které sdílel telegramový účet jeho právníka.

„Chtějí mě, zvoleného poslance zemského sněmu, zatknout tři dny předtím, než se ujmu svého mandátu, a to za použití zcela nezákonného zatykače,“ řekl Halemba ve videu.

Obliba nacionalistické strany AfD v Německu v posledních měsících roste. V lokálních volbách v Bavorsku a Hesensku, které proběhly na začátku října, získala rekordní počty mandátů.

Někteří členové strany nebo jejích mládežnických uskupení jsou ale často kritizováni za kontroverzní výroky či činy. Hlavní kandidát AfD do evropského parlamentu Maximilian Krah například přirovnává imigraci k novodobému kolonialismu. Vysoký počet mihrantů pak podle něj vedle k „sexuálnímu zneužívání evropských dívek“.

til Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme