Tahají nábytek, odklízí bahno. Do německých měst zasažených povodněmi přijeli pomáhat i dobrovolníci

Přírodní katastrofy prověřují soudržnost národa. Podobně jako se Češi po tornádu sjížděli na jižní Moravu, aby pomohli s odklízením škod, tak teď stejným způsobem Němci vyráží na západ země do měst a vesnic zasažených mohutnými povodněmi. Mezi nejhůře postižené oblasti patří Porýní Falc a Severní Porýní-Vestfálsko. A právě do těchto míst míří jak policisté a hasiči, tak i dobrovolníci a pomocníci z celého Německa.

Ahrweiler Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S přáteli přijel do města Ahrweiler i Denis (uprostřed) | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

„Všechno je v podstatě zničené. Jsou tu vybitá okna, poničený nábytek. Chceme tady zůstat do konce víkendu. Pak musíme jet domů,“ řekl Radiožurnálu David z Dortmundu. Pomoct se rozhodl ihned poté, co viděl záběry z poničených oblastí v televizi. Teď je na místě s kamarády a pomáhají u domu, který je, dalo by se říct, v první linii – je na nábřeží a právě tam řeka Ahr odnesla všechno, co ji stálo v cestě. Z domu vynášejí dobrovolníci bahno a poničený nábytek, který se už nedá použít.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kromě hasičů pomáhají v Německu s odklízením škod i dobrovolníci. Poslechněte si reportáž Martina Baluchy

Silnici čistí na nábřeží velký bagr, voda vytrhala z cesty veškerý asfalt. Zbyla jen hlína a technika se ji snaží upravit tak, aby na místo mohla přijet další pomoc. Odstraňuje i zbytky stromů a popadaný plech.

„Nám se to naštěstí vyhnulo a jsme v bezpečí. Včera jsme se vrátili z dovolené a teď chceme pomoct. V podstatě všechno, co je uvnitř domu, musí ven,“ líčí Julian, který přijel z vesnice Lannesdorf nacházející se na předměstí Bonnu a od Ahreweileru je zhruba půl hodiny jízdy autem. Tak jako David i on pomáhá v jedné z nejvíce poškozených lokalit na nábřeží. O pomoc ho poprosil jeho kamarád a zároveň fotbalový spoluhráč Ralph.

Zničené domy, zabahněný nábytek, převrácená auta. Obyvatelé města Ahrweiler odklízí škody z povodní

Číst článek

„Voda vystoupala do výšky osmi metrů. Všechno je zničené - od sklepa až po jídelnu a kuchyň. Voda se dostala i na zahradu a odnesla naše tři auta. Tenhle rok se už sem nebudu moct nastěhovat,“ popisuje Ralph a vybavuje si i povodeň z roku 2016. Tehdy voda nevystoupala tak vysoko a zadržely ji pytle s pískem. Ty ale tentokrát nestačily a jsou různě poházené mezi domy.

Povodněmi postižené městečko Ahrweiler v Německu. | Foto: Martin Balucha | Zdroj: Český rozhlas

V zasažených regionech teď kromě dobrovolníků pomáhá přes 20 tisíc profesionálů – hasičů, policistů a členů spolkové agentury pro technickou pomoc. Škody odklízí také na 900 vojáků vybavených obrněnými transportéry.

Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme