Alternativa pro Německo zbavila funkce mluvčího Lütha. V soukromé komunikaci se označil za fašistu

Pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) zbavila funkce jednoho ze svých tiskových mluvčích. Podle zpravodajského serveru Zeit Online se Christian Lüth totiž v soukromé komunikaci, která unikla na veřejnost, označil za „fašistu“ a člověka s „árijským“ původem.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Christian Lüth na snímku z roku 2017 | Zdroj: Profimedia

„Ano, byl zbaven funkce,“ potvrdil v neděli informaci německých médií spolupředseda AfD Tino Chrupalla.

Lüth dosud pracoval jako mluvčí stranické frakce ve Spolkovém sněmu a měl blízko především k dalšímu spolupředsedovi a jedné z nejvýraznějších tváří AfD Alexanderovi Gaulandovi. Podle serveru Spiegel Online Lüth zatím oficiálně výpověď nedostal.

Tabu prolomeno. Německou CDU štěpí spor o to, jak se postavit ke krajně pravicové AfD

Číst článek

Funkce tiskového mluvčího strana Lütha zbavila poté, co se na veřejnosti objevily úryvky z jeho soukromé komunikace s jakousi ženou. Podle webu Zeit Online v ní sám sebe označuje za „fašistu“ a za člověka s „árijským původem“. Odvolává se přitom na svého dědečka, korvetního kapitána Wolfganga Lütha, který působil během druhé světové války jako velitel ponorky.

Třiačtyřicetiletý Christian Lüth pracuje pro AfD už od jejího vzniku v roce 2013. Mluvčím parlamentní frakce byl od roku 2017, kdy se strana poprvé dostala do Spolkového sněmu.

Alternativa pro Německo je v současnosti největší opoziční stranou v Německu, kterému vládne velká koalice křesťanských a sociálních demokratů pod vedením kancléřky Angely Merkelové. Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Extremistické uskupení Křídlo (Der Flügel) se nicméně na konci března rozhodlo samo rozpustit. Pod tlak se Křídlo dostalo poté, co vyšlo najevo, že je v hledáčku německé kontrarozvědky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme