Pravicová Alternativa pro Německo vyloučila předsedu stranické organizace. Měl kontakty s extremisty

Pravicově populistická Alternativa pro Německo (AfD) v pátek vyloučila ze svých řad předsedu stranické organizace v Braniborsku Andrease Kalbitze. Vedení nejsilnější opoziční strany v Německu za důvod pro zbavení členství označilo Kalbitzovy kontakty s pravicovými extremisty, uvedla agentura DPA.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alternativa pro Německo je v současnosti největší opoziční stranou v Německu | Zdroj: Reuters

Braniborský šéf strany čelil obviněním, že zamlčel své někdejší členství v nyní již rozpuštěném neonacistickém spolku Vlastenecká německá mládež (HDJ). Ten figuruje na seznamu organizací, jejichž členové mají zakázáno vstupovat do AfD. Rozhodnutí vedení strany o vyloučení Kalbitze padlo těsným poměrem sedmi ku pěti hlasům.

Alternativa pro Německo zbavila funkce mluvčího Lütha. V soukromé komunikaci se označil za fašistu

Číst článek

Ve straně dlouhodobě panují spory mezi vedením a krajně pravicovými silami. Německý Spolkový úřad pro ochranu ústavy (BfV), tedy civilní kontrarozvědka, v březnu uvedl, že bude sledovat skupinu Křídlo (Der Flügel) působící uvnitř strany. Uskupení, k jehož nejvýraznějším představitelům patřil právě Kalbitz, v důsledku tlaku strany oznámilo, že se rozpustí.

Největší opoziční strana

Minulý měsíc se AfD zbavila svého mluvčího Christiana Lütha poté, co se ve zveřejněném soukromém rozhovoru označil za „fašistu“ a člověka s „árijským původem“.

Bývalý armádní výsadkář Kalbitz agentuře DPA řekl, že se proti rozhodnutí o svém vyloučení bude bránit. Podle svých slov využije všechny právní možnosti, aby toto „špatné politické rozhodnutí“ napadl.

Alternativa pro Německo je v současnosti největší opoziční stranou v Německu, kterému vládne velká koalice křesťanských a sociálních demokratů pod vedením kancléřky Angely Merkelové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme