Protiimigrační Alternativa pro Německo volí vedení. Policie na demonstranty nasadila vodní dělo

Pravicově populistická Alternativa pro Německo volí o víkendu ve středoněmeckém městě Hannoveru nové vedení. Sjezd třetího nejsilnějšího uskupení v německém parlamentu ale narušili demonstranti. Pokusili se zablokovat příjezdové cesty. Policie proti nim dokonce musela použít vodní dělo. Několik policistů a nejméně jeden demonstrant byli zraněni.

Hannover (Aktualizováno: 17:03 2. 12. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odpůrci protiislámské a protiimigrantské Alternativy pro Německo (AfD) obsadili křižovatky v okolí místa konání sjezdu.

Novou vládu by Německo mohlo mít až po novém roce. Na stole jsou všechny možnosti, uvedl Schulz

Číst článek

Drželi plakáty a vykřikovali „Vypadněte, vypadněte!". I tak ale členové AfD dokázali na sraz dojet. Některé demonstranty, kteří se rozhodli pro blokádu vsedě, pak policisté odnesli.

Po poledni se zhruba 6000 demonstrantů vydalo na průvod od kongresového centra do středu města. Policie počítá s tím, že někteří protestující se budou snažit kongres narušit. V místě jeho konání proto na pořádek dohlížejí stovky strážců zákona.

Asi tisícovka odpůrců pravicově populistické strany prošlo centrem Hannoveru už v pátek večer.

Alternativa pro Německo je třetí nejsilnější stranou ve Spolkovém sněmu. Na současném sjezdu si zvolí nové vedení, v němž ale bude chybět Frauke Petryová, dlouhou dobu nejviditelnější postava. Po zářijových volbách ze strany odešla kvůli tomu, že se uskupení podle ní radikalizovalo.

Na rozdíl od Petryové chce v čele Alternativy pro Německo zůstat Jörg Meuthen, který po jejím odchodu zůstal sám v jedné ze dvou předsednických pozic. Ve svém projevu ke spolustraníkům vyzval k „vlastenecké politice pro Německo".

O druhý post takzvaného mluvčího se bude ucházet šéf berlínské AfD Georg Pazderski, možné jsou ale i další kandidatury.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme