Nový šéf CDU je následovník Merkelové. Polovina Němců ji dál chce za kancléřku, říká expertka

Novým předsedou vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) německé kancléřky Angely Merkelové se stal ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet. „Jeho vítězství bylo trošku překvapivé, protože v průzkumech veřejného mínění lehce zaostával. Nicméně předsedu nevolí německá veřejnost, ale delegáti sjezdu,“ říká v Interview Plus Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Interview Plus Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy

Zuzana Lizcová z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy | Foto: Elena Horálková | Zdroj: Český rozhlas

Zvolení Lascheta, který ve druhém kole volby těsně porazil konzervativce Friedricha Merze, představuje kontinuitu s érou Angely Merkelové. Na sjezdu mu pomohl dobrý volební projev a také podpora mezi ženami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nový šéf CDU je následovník Merkelové, polovina Němců ji dál chce za kancléřku, říká expertka Lizcová

Lizcová zároveň zdůrazňuje, že Laschet to bude mít i přes své politické zkušenosti složité, vedení strany přebírá v nelehké situaci a ani na sjezdu nezískal výraznou podporu.

„Strana je dost rozdělená. Velkým úkolem Armina Lascheta je stranu sjednotit. A hlavně v Německu je letos supervolební rok, takže bude muset docílit volebních úspěchů, aby se ve své pozici udržel,“ přibližuje ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Nový šéf CDU ovšem není automaticky i kandidátem na kancléře, zatím největší popularitě se těší Markus Söder, předseda sesterské strany křesťanských demokratů, bavorské CSU.

„CDU vyčkává. V březnu budou první důležité zemské volby, ve kterých se ukáže, jak si aktuálně vede. Pokud vyhraje, mohlo by to výrazně zvýšit šance Armina Lascheta, aby se stal kancléřským kandidátem CDU – a vzhledem k současným preferencím i příštím německým kancléřem,“ vysvětluje Lizcová.

Neúspěch ve volbách by Laschetovi neprospěl, navíc bavorský premiér Söder je u širší německé veřejnosti výrazně populárnější. Expertka na Německo ale připomíná, že bavorští kandidáti na kancléře nebývali úspěšní, například Edmund Stoiber, který neúspěšně kandidoval v roce 2002 místo Angely Merkelové.

Novým předsedou německé vládní strany CDU se stal Laschet. Mohl by se stát příštím kancléřem

Číst článek

„Je nezáviděníhodné přebírat v Německu moc zrovna letos – kvůli koronavirové krizi i nástupnictví po Merkelové. Patří k nejzkušenějším evropským a světovým politikům, má velké renomé a spoustu kontaktů. Její nástupce si tuto důvěru bude muset získat také, možná proto Laschet v projevu na sjezdu o důvěře tolik mluvil,“ podotýká.

Mnozí Němci si přejí, aby kancléřka Merkelová ve své funkci pokračovala. „Polovina Němců si výměnu přeje a polovina chce, aby Merkelová pokračovala. Tato otázka ale není na stole, kancléřka nijak nenaznačuje, že by hodlala ve funkci setrvat,“ uzavírá Lizcová.

Lucie Vopálenská, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme