Online sledování, drony, testy DNA. V Bavorsku posílili moc policie, kritici ‚drakonického‘ zákona se bouří

Zákon, který v úterý prošel bavorským parlamentem, rozšiřuje právo policie zasáhnout proti předpokládané hrozbě a dává jí do ruky více nástrojů ke sledování lidí. Vládní CSU, která s kontroverzním zákonem přišla, ho brání jako cestu k větší bezpečnosti a ochraně občanů. Odpůrci bijí na poplach před hrozbou masivního omezení občanských svobod, informuje Deutsche Welle. Proti zákonu v Mnichově protestovaly desítky tisíc lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Mnichov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty proti novému policejnímu zákonu, Mnichov, 10. května 2018.

Protesty proti novému policejnímu zákonu, Mnichov, 10. května 2018. | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Vládní Křesťansko-sociální unie (CSU) využila při úterním hlasování své většiny v parlamentu, a zákon tak prošel s 89 hlasy pro a 67 proti. Dva zákonodárci se zdrželi, uvedla Deutsche Welle (DW)

O zákonu se předtím ostře debatovalo. Jeho kritici ho odsoudili jako drakonické opatření a varovali, že dává policii do rukou příliš mnoho moci. Proti návrhu CSU se protestovalo také v ulicích bavorské metropole Mnichova, kam ve čtvrtek vyšlo přes 30 000 demonstrantů; protesty pokračovaly také tento týden.

Navzdory jejich nesouhlasu však zákon prošel. Bavorská policie tak získala mimo jiné právo preventivního zásahu proti „hrozícímu“ nebezpečí, na rozdíl od dosud platného „konkrétního nebezpečí“. Může také šířeji využívat sledovacích technologií včetně monitorování online projevů, čteček obličejů či dronů, zabavovat poštu nebo provádět preventivní genetické analýzy DNA.

CSU zákon brání jako opatření, které policii pomůže adaptovat se na stávající technologické a zákonné podmínky. Zákon má sloužit k ochraně lidí, nikoli k jejich špiclování, zdůraznil podle DW bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann. Občanům naopak spolu s bezpečím zajistí více soukromí a práv, uvedl. 

CSU zároveň odmítá, že by definice „hrozícího nebezpečí“ byla vágní. Tvrdí, že půjde ruku v ruce s rozhodnutím německého ústavního soudu a umožní policistům snáze vystopovat  podezřelé teroristy. 

'Monitorovací mánie'

Opozice však křesťanským demokratům vyčítá, že zákona zneužívají ke své volební kampani – Bavorsko čekají v říjnu volby a CSU se snaží udržet i ty voliče, které by mohla zlákat nabídka krajně pravicové Alternativy pro Německo (AfD). 

Bavorský politik českého původu sympatizuje s krajní pravicí, sleduje ho německá kontrarozvědka

Číst článek

„Policie tento zákon nepotřebuje a oni (CSU) vědí, že s ním Bavorsko nebude bezpečnější,“ prohlásila v parlamentu poslankyně opoziční sociální demokracie (SPD) Natascha Kohnenová. Její kolegyně Katharina Schulzeová (Zelení) CSU rovnou obvinila z „monitorovací mánie“, píše DW.

Jak stanice připomíná, o fungování policie v Německu podle ústavy rozhodují jednotlivé spolkové země. Oproti tomu federální úřady, především pak federální policie, mají v rukách ochranu vnějších hranic, letišť, železnic a nádraží. 

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme