Německo, Belgie a Nizozemsko stahují miliony toxických vajec, Česko plánuje namátkové kontroly

Tři evropské země stahují z prodeje miliony kusů vajec, která mají obsahovat vysoké dávky pesticidu fipronil. Ten se používá především v boji proti blechám, vším a klíšťatům. Varování už dostaly všechny členské státy EU a namátkové kontroly vajec začnou i u nás.

Amsterdam (Aktualizováno: 18:34 3. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vejce | Zdroj: Reuters

Amsterdam kvůli incidentu také dočasně uzavřel 180 drůbežáren a zahájil trestní řízení. Podle nizozemského deníku De Volkskrant látku firmy používaly déle než rok. Ve vejcích i krvi kuřat veterináři našli insekticid fipronil, který se používá například při boji proti klíšťatům. Nesmí se ale používat na zvířata určená ke konzumaci.

Inspekce nařídila stáhnout z trhu tunu kandovaných třešní, obsahují nadměrné množství barviva košenila

Číst článek

Podle světové zdravotnické organizace látka poškozuje lidská játra, štítnou žlázu i ledviny. Německé úřady uvedly, že množství této látky obsažené ve vejcích je slabé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje. Potenciální hrozbou je však pro děti. Informoval o tom německý server The Local.

Úřad dohlížející na bezpečnost potravin NVWA podle agentury Reuters oznámil, že vyšetřuje 20 procent všech nizozemských drůbežáren, což podle něj znamená, že 80 % vajec na trhu je nezávadných. Úřad zdůraznil, že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel.

V Belgii a Nizozemsku začaly obchody vejce stahovat z trhu už v pondělí, ve čtvrtek oznámilo podobný krok i Německo. Některé řetězce jako REWE a jeho diskontní prodejny Penny stahují z pultů všechna vejce, jiné jen ta ze seznamu NVWA.

Nizozemská vejce se do Česka nedovážela

Varování už dostaly všechny členské státy Evropské unie. Česká Státní veterinární správa chystá podle mluvčího Petra Majera namátkové kontroly vajec i kuřecího masa z dotyčných zemí. Z Belgie a Nizozemska se ale podle správy v posledních měsících vejce do Česka nedovážela.

Belgičtí státní zástupci kvůli incidentu vyšetřují dvě nizozemské firmy. Domnívají se, že insekticid možná míchaly s jinými legálními látkami, aby zvýšily jejich účinnost. Společnosti měly odběratele i ve Francii, Polsku nebo Velké Británii.

Podle De Volkskrant jen do Severního Porýní-Vestfálska, nejlidnatější spolkové země Německa, doputovalo z Nizozemí na milion toxických vajec. Ministerstvo zemědělství Dolního Saska poté spotřebitelům poradilo, aby si svá vejce zkontrolovali a ty nevyhovující buď vyhodili, nebo vrátili do obchodů. 

Jakub Lucký, pla, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme