Berlínem prošel po útoku v Halle pochod proti antisemitismu. Podle policie dorazilo 6 000 lidí

Tisíce lidí se v neděli v Berlíně připojily k protestnímu pochodu proti antisemitismu. Demonstrace byla reakcí na středeční útok na synagogu ve východoněmeckém Halle, kde sedmadvacetiletý Němec Stephan Balliet zastřelil dva lidi. K činu se Balliet přiznal a uvedl, že motivem byly nenávist vůči Židům a krajně pravicové názory. Už v sobotu večer se v několika německých městech konaly menší protesty proti krajní pravici.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 18:16 13. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti antisemitismu v Berlíně | Foto: Hannibal Hanschke | Zdroj: Reuters

V reakci na útok svolala iniciativa Unteilbar (Nedělitelný) do Berlína velkou demonstraci.

Ke střelbě v Halle se přiznal německý antisemita. AfD považuje nařčení ze spoluviny za ‚sprosté‘

Číst článek

Protestující se brzy odpoledne sešli na Bebelově náměstí před Humboldtovou univerzitou, k demonstrantům se připojili mimo jiné berlínská politička ze sociální demokracie (SPD) Sawsan Chebliová, která je dcerou palestinských rodičů, Levi Salomon z Židovského fóra pro demokracii či berlínský evangelický biskup Markus Dröge.

Podle organizátorů dorazilo na 13 000 lidí, což je zhruba o 3000 více, než bylo původně očekáváno. Policie účast na náměstí odhadla na 6000 lidí. Z Bebelova náměstí se demonstranti vydali k Nové synagoze, kde byl protest ukončen.

1300 demonstrantů v Halle

Podobný protest jako v Berlíně se v neděli uskutečnil také v Halle, kde se sešlo podle pořadatelů více než 2000 lidí, policie hovoří zhruba o 1300 účastnících.

„Myslíme na vás a nenecháme vás samotné,“ řekl organizátor akce v Halle Valentin Hacken na adresu obětí, židovské obce a všech, kterých se událost dotkla. Památku obou obětí ve městě v neděli lidé uctili minutou ticha.

Balliet ve středu zaútočil v Halle na synagogu, ve které v té době přes 50 lidí slavilo nejdůležitější židovský svátek Jom kipur (Den smíření). Do budovy se ale nedostal.

Před synagogou nicméně zastřelil 40letou ženu a v nedalekém rychlém občerstvení s kebabem 20letého muže, který se přišel v polední pauze najíst. Manželský pár - 40letou ženu a 41letého muže - střelec na útěku zranil. Útočník je ve vyšetřovací vazbě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme